Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-07-28 , ebos/nauka w polsce
Spożycie czegoś słodkiego w stresującej sytuacji łagodzi agresywne reakcje u osób szczególnie do nich predysponowanych - wynika z badań, które publikuje pismo "Journal of Experimental Social Psychology".

Australijscy naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney oraz z Uniwersytetu Queensland w Brisbane doszli do takiego wniosku na podstawie badań przeprowadzonych wśród 80 studentów, u których wstępnie oceniono naturalny poziom agresji.

W pierwszym eksperymencie, przed którym uczestnicy pościli 3 godziny, połowie z nich podano lemoniadę osłodzoną glukozą, a połowie ten sam napój z dodatkiem słodziku. Następnie, wszyscy byli prowokowani do agresji przez fikcyjnego uczestnika eksperymentu i mieli szansę zrewanżować się mu, aplikując nieprzyjemny dźwięk. Natężenie agresji sprawdzano, mierząc długość dźwięku i jego głośność. Okazało się, że napój z glukozą najskuteczniej łagodził reakcję agresywną u osób, u których w testach stwierdzono wysoki poziom agresji.

Drugie doświadczenie przeprowadzono na 170 studentach, z których jedna grupa otrzymała napój z glukozą, a druga napój ze słodzikiem. Następnie część badanych była prowokowana do agresji, a część nie. Naukowcy zaobserwowali, że u osób z naturalnie wysokim poziomem agresji glukoza łagodziła impulsywne zachowania w odpowiedzi na prowokację. Jednak podawanie jej mimo braku prowokacji nasilało agresję u osób z tej grupy.

Zdaniem badaczy, wyniki te oznaczają, że szybkie spożycie czegoś słodkiego, co podniesie poziom glukozy we krwi, może poprawiać zdolność kontrolowania działań i zachowań (tzw. kontrola wykonawcza), a w rezultacie łagodzić reakcje agresywne u osób najbardziej do nich predysponowanych. Jak przypominają, zaburzenia kontroli działań i zachowań leżą u podłoża agresji.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572