Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-08-02 , ebos/nauka w polsce
1,7 mln zł dotacji otrzyma Katedra Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na stworzenie nowoczesnej pracowni radiologii tanatologicznej wyposażonej w tomograf komputerowy - zdecydował Zarząd Województwa Małopolskiego. Pieniądze będą pochodzić z środków UE zagwarantowanych w ramach Małopolskiego RPO

W pierwszej kolejności w Katedrze Medycyny Sądowej CM UJ mają być przebudowane pomieszczenia dawnej pracowni histopatologii, dzięki czemu powstanie nowoczesna pracownia radiologii tanatologicznej wyposażona w tomograf komputerowy.

Badanie zwłok tomografem pozwala specjalistom m.in. na bardzo dokładną analizę uszkodzeń i urazów kości, wykazanie obecności ciał obcych np. pocisku i określenie przebiegu kanałów ran.

"Badania tomografem komputerowym ciał są przeprowadzone w szczególnych przypadkach, to pewien przełom w medycynie sądowej. Do tej pory wykonywaliśmy je w Katedrze Radiologii Collegium Medium UJ. Gdybyśmy mieli własny tomograf, liczba badań mogłaby się zwiększyć" - powiedziała PAP kierownik Katedry Medycyny Sądowej CM UJ Małgorzata Kłys.

Jak dodała taką metodą badane były w listopadzie 2008 r. po ekshumacji z Katedry na Wawelu zwłoki gen. Władysława Sikorskiego. Od tej pory krakowscy specjaliści wykorzystali tomografię w 88 przypadkach.

W Katedrze Medycyny Sądowej planowano także przebudowę i wyposażenie sali wykładowej. Realizacja całego projektu ma kosztować 2,5 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł stanowić będzie dotacja unijna.

Ponad 5,4 mln zł otrzyma Uniwersytet Jagielloński na modernizację i rozbudowę swoich pracowni, by uatrakcyjnić kształcenie na kierunkach ścisłych i przyrodniczych. Pracownie zostaną wyposażone w supernowoczesny sprzęt, a studenci będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami spotykanymi w przemyśle. 2,5 mln zł unijnej dotacji otrzyma na zakup urządzeń laboratoryjnych Politechnika Krakowska.

W sumie na realizację trzech projektów, które dotychczas były na liście rezerwowej Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przekazane zostanie niemal 10 mln zł.

Jak poinformował we wtorek rzecznik urzędu marszałkowskiego Jarosław Kostrzewa pieniądze udało się wygospodarować dzięki oszczędnościom po przetargach, korzystnym zmianom kursu euro oraz dzięki skreśleniu z listy projektów jednego zadania, które zostało sfinansowane z innego źródła.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 42 par. 1a kk)
Najświeższa, opublikowana 17 maja, nowelizacja kodeksu karnego wprowadza obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów jako środek karny stosowany (...)
Stop piratom drogowym – ustawa podpisana przez prezydenta
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 6 maja przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która zaostrza kary za (...)
1/575