Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-08-09 , ebos/kgp
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zatrzymali rozbojarza, który ma na swoim przestępczym koncie 6 napadów i 3 usiłowania napadów na sklepy ogólnospożywcze w Łodzi. Mężczyzna poszukiwany listem gończym zbiegł do Norwegii.


W nocy z 29 na 30 lipca powrócił do kraju i na warszawskim lotnisku wpadł prosto w ręce policji. „Sklepowy rabuś” usłyszał już prokuratorskie zarzuty i trafił do aresztu śledczego. Za popełnione rozboje grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

Od grudnia 2009 roku do maja bieżącego roku na terenie dzielnicy Górna i Widzew w Łodzi doszło do szeregu napadów na ekspedientki sklepów ogólnospożywczych. Za każdym razem sprawca postępował według tego samego scenariusza –wchodził do sklepu, w którym nie było klientów. „Uzbrojony” w przedmiot przypominający pistolet zastraszał ekspedientkę i żądał wydania pieniędzy. Rabował gotówkę w kwocie od kilkuset do ponad 2 tysięcy złotych, zabierał także papierosy i alkohol, a następnie opuszczał sklep. Łącznie odnotowano 9 przypadków rozbójniczej działalności mężczyzny – w 6 były to napady, a 3 przypadkach rabuś nie osiągnął zamierzonego celu z uwagi na zdecydowany opór dzielnych ekspedientek.

Poszukiwaniem rozbojarza zajęli się kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Analizując zdarzenia, ich przebieg, rysopis i modus operandi sprawcy stało się jasne, że przestępstw za każdym razem dokonuje ta sama osoba. Dlatego też niezwłocznie wystąpiono do Prokuratury Rejonowej Łódź Górna z wnioskiem o wyrażenie zgody na publikację zapisu monitoringu przemysłowego, na którym uwidoczniony został przestępca. Stosowne komunikaty zostały umieszczone na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Łodzi i rozesłane do mediów.

Komendant Miejski Policji Łodzi wyznaczył 5 tysięcy złotych nagrody za pomoc w identyfikacji sprawcy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już po kilku dniach od publikacji medialnych w czerwcu bieżącego roku policjanci uzyskali informację z typowaniem sprawcy napadów. Miał to być 29-letni mieszkaniec Przedborza przebywający w Łodzi wraz z konkubiną i dzieckiem.

Kryminalni natychmiast sprawdzili oba adresy podejrzewanego – niestety okazało się, że mężczyzna opuścił kraj i wyjechał do Norwegii. Stało się jasne, że bał się, iż zostanie zidentyfikowany. W związku z tym za 29-latkiem wydano list gończy, a policjanci sukcesywnie sprawdzali czy mężczyzna nie powrócił do domu.

W ubiegłym tygodniu łódzcy kryminalni i ustalili, że 29-latek planuje powrót do kraju i w nocy z 29 na 30 lipca wyląduje na warszawskim lotnisku. W związku z tym udali się do stolicy i przy współpracy ze Strażą Graniczną zatrzymali podejrzanego. Następnie mężczyzna został przekonwojowany do Łodzi i przesłuchany przez prokuratora.

Udowodniono, że rozbojarz ma na swoim przestępczym koncie 9 czynów – 6 napadów na sklepy ogólnospożywcze i 3 usiłowania napadów, których nie dokonał z uwagi na zdecydowany opór ekspedientek. Dokonując tych przestępstw posługiwał się pistoletem typu „starszak”, który stróże prawa odnaleźli w czasie przeszukania.

Śledczy ustalili, że w niektórych rozbojach towarzyszyła mu 22-letnia konkubina, która „rozpoznawała” sytuację w sklepie, zaś „na czatach” stali zamiennie łodzianie w wieku 23 i 28 lat. Kobieta została przesłuchana w charakterze świadka i potwierdziła ustalenia Policji.

Natomiast 23-latek odpowie za współudział w usiłowaniu rozboju i został objęty dozorem policyjnym, a drugi z kompanów – 28-latek w najbliższym czasie zostanie przesłuchany bowiem przebywa w areszcie śledczym w związku z popełnieniem innego przestępstwa.

29-letni rozbojarz nie był dotychczas karany. Pracował dorywczo wykonując roboty budowlane. Pochodzi z Przedborza, ale mieszkał w Łodzi w bloku w dzielnicy Górna wraz z 22-letnią konkubiną i dzieckiem. Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów i trafił do aresztu śledczego. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574