Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-08-12 , ebos/kgp
Obywatel Francji i Polak, z pochodzenia Gwinejczyk, zostali zatrzymani przez policjantów z wydziału kryminalnego KSP za próbę oszustwa. Mężczyźni chcieli wyłudzić tysiąc euro, które mieli przeznaczyć na odbarwienie kolejnych banknotów euro sprowadzonych z zagranicy. Sąd zadecydował już o ich tymczasowym aresztowaniu.


Policjanci otrzymali informację, że na Ursynowie ma dojść do spotkania biznesowego, podczas którego dwóch mężczyzn będzie chciało oszukać właściciela jednej z warszawskich firm. Podczas spotkania 54-letni Francuz i 38-letni mężczyzna, posiadający obywatelstwo polskie, zaproponowali biznesmenowi, że złożą w jego firmie intratne zamówienie. Zapłacą banknotami euro, które muszą przywieźć z innego kraju. Obaj twierdzili, że nie mogą przekroczyć granicy mając ze sobą znaczną ilość gotówki, dlatego muszą użyć specjalnego fortelu umożliwiającego im wywiezienie pieniędzy.

Mężczyźni zaprezentowali przedsiębiorcy kawałek papieru wielkości banknotu, który po użyciu pewnej substancji "stał się" banknotem o nominale 100 euro. W ten właśnie sposób kartki papieru, które przywiozą do Polski miały "zamienić się" w banknoty. Twierdzili również, że jeśli biznesmen przekaże im tysiąc euro, to z ich pomocą będą mogli wytworzyć kolejne banknoty. Początkowo chcieli nawet pożyczyć 100 tys. euro. Tuż po zakończeniu spotkania stołeczni kryminalni zatrzymali oszustów. Sąd zastosował już wobec nich trzymiesięczny areszt.

Oszustwa takie określane są jako przestępstwa typu nigeryjskiego metodą „wash-wash". Najczęściej stosują je obywatele krajów afrykańskich. Oszuści jako swoje ofiary upatrują osoby prowadzące działalność gospodarczą. Inicjują spotkania biznesowe, podczas których proponują zakup towaru na znaczną kwotę pieniędzy. Czasem dochodzi do kilku takich spotkań. W kontaktach zawsze są mili i uprzejmi, starają się pozyskać zaufanie swojej ofiary. Często są to osoby wykształcone. Gdy podczas spotkania dochodzi do rozmów na tematy finansowe, twierdzą, że są w pełni wypłacalni, ale pieniądze, którymi zapłacą za zamówienie, będą pochodzić z zagranicy.

Wtedy pokazują swojemu kontrahentowi kartkę papieru, która - pod wpływem pewnej nieustalonej substancji w płynie czy też w proszku - "staje się" banknotem euro. Wybieg taki tłumaczony jest tym, że nie mogą niepostrzeżenie wywieźć ze swojego kraju znacznej ilości gotówki, lub „niewidzialne” banknoty mają być zabezpieczeniem przed ich ewentualną kradzieżą w trakcie podróży. Gdy ofiara zgodzi się na zawarcie transakcji, oszuści przystępują do dalszego działania - proszą o udzielenie pożyczki w walucie euro, która jest im niezbędnie potrzebna na zakup i sprowadzenie odczynników chemicznych umożliwiających odbarwienie papieru, który zostanie przywieziony do kraju. Istnieje również inne uzasadnienie pożyczki. Oszuści próbują wtedy wmówić, że dysponują słabszymi odczynnikami i potrzebują prawdziwych pieniędzy, aby przez przyłożenie do wstępnie przygotowanego banknotu w pełni go odbarwić.

Apelujemy do osób, które miały kontakt z podobnymi przypadkami oszustw lub zostały w ten sposób oszukane, o kontaktowanie się z Wydziałem Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji tel. 0-22 603-63-13 lub z najbliższą jednostką Policji.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574