Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-10-13 , ebos/nra
Adwokatura wprowadziła nowoczesne legitymacje adwokackie. Umożliwią one elektronicznie potwierdzoną identyfikację adwokatów, a ponadto pozwolą na korzystanie z podpisu elektronicznego. Dokumenty w technologii PCP produkuje i personalizuje PWPW, w której powstają dowody osobiste, paszporty czy prawa jazdy.
Adwokatura wprowadziła nowoczesne legitymacje, umożliwiające posługiwanie się podpisem elektronicznym. Legitymacje z mikroprocesorem otrzymają wszyscy adwokaci wykonujący zawód (ponad 9 tys.) i aplikanci adwokaccy (ponad 5 tys.).

- Wprowadzenie nowego wzoru legitymacji to kolejny krok unowocześniający Adwokaturę. Jesteśmy przygotowani do wykorzystywania najnowszych instrumentów komunikacji elektronicznej, w tym także opartych o kryptografię, ale oczekujemy podobnej modernizacji u naszych partnerów w administracji publicznej i w sądach.

Jeśli to nastąpi, to komunikacja z adwokatami będzie mogła się odbywać jeszcze sprawniej niż dotychczas – powiedział adw. Andrzej Michałowski, p.o. prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

Nowe legitymacje będą wielofunkcyjnym urządzeniem przydatnym adwokatom w codziennej pracy. Wbudowany mikroprocesor będzie mógł pełnić funkcję nośnika certyfikatów klucza publicznego, zarówno kwalifikowanych, niezbędnych dla składania tak zwanego bezpiecznego podpisu elektronicznego, jak i certyfikatów niekwalifikowanych znajdujących
zastosowanie na przykład w procesach szyfrowania danych cyfrowych.

Może on w pewnych sytuacjach służyć także szyfrowaniu przesyłanych drogą elektroniczną wiadomości. Dane zapisane w mikroprocesorze umożliwią także łatwą weryfikację, czy dany adwokat może wykonywać zawód (czy nie jest np. zawieszony z uwagi na prowadzone postępowanie dyscyplinarne).

Nowe legitymacje umożliwią stosowanie podpisu elektronicznego m.in. w e-sądzie – Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym. Biorąc pod uwagę, że e-sądy zaczynają funkcjonować na coraz większą skalę, Adwokatura przewidując upowszechnienie tej formy działania wymiaru sprawiedliwości stara się dostosować do nowoczesności także przez wyposażenie adwokatów i aplikantów adwokackich w odpowiednie narzędzia nadążające za elektroniczną infrastrukturą sądownictwa.

Nowe legitymacje zapewnią klientom pewność, że ich procesowi reprezentanci są bez wątpliwości osobami faktycznie wpisanymi na listę adwokatów. Wyeliminuje to zarazem osoby podszywające się oraz hochsztaplerów. Nowe legitymacje mają służyć wzmocnieniu statusu adwokata jako osoby obdarzonej zaufaniem publicznym.

Technologia i bezpieczeństwo

Nowe legitymacje adwokackie zostały wykonane w technologii PCP opracowanej (i zgłoszonej do patentu) przez PWPW S.A. Technologia ta pozwala na kolorową personalizację kart poliwęglanowych - kolorowa fotografia zostaje zamknięta w strukturze wielowarstwowej karty (dotychczas był możliwy jedynie nadruk kolorowego zdjęcia na powierzchni karty). Poszczególne warstwy karty zawierające druk offsetowy, częściową personalizację są łączone podczas procesu laminowania, a następnie wycinane są z nich karty, poddawane potem procesowi grawerowania laserowego. Technologia PCP zakłada powiązanie procesu personalizacji z procesem produkcji karty, co eliminuje z obrotu czyste blankiety dokumentu i
do minimum ogranicza ryzyko nieuprawnionej personalizacji.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572