Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-11-02 , ebos/kgp
Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej do policjantów w całej Polsce trafi 18 specjalistycznych furgonów przeznaczonych do działań profilaktyczno-edukacyjnych. Samochody te będą wykorzystywane do prowadzenia działań edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży w zakresie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także umożliwią przeprowadzanie egzaminów na kartę rowerową.

Nowoczesny, bezpieczny, ekonomiczny oraz dostosowany do norm unijnych sprzęt będzie wykorzystywany m.in. do nauczania zasad i przepisów ruchu drogowego, kształtowania nawyków prawidłowego zachowania w ruchu drogowym wśród najmłodszych, jak również umożliwi przeprowadzenie egzaminów na kartę rowerową dla dzieci.

Wykorzystanie sprzętu w edukacji dzieci i młodzieży jest szczególnie istotne na terenach wiejskich, gdzie dochodzi do wielu wypadków z udziałem najmłodszych mających niewystarczającą wiedzę o wychowaniu komunikacyjnym i zagrożeniach płynących z nieprawidłowego poruszania się po drodze.

Furgony profilaktyczno-edukacyjne zostały wyposażone w sprzęt umożliwiający przeprowadzanie takich działań. Są to rowery, kaski ochronne, odblaskowe kamizelki ostrzegawcze, plansze dydaktyczne, rowerowy tor przeszkód, zestaw miniznaków drogowych, a także zdalnie sterowaną przenośną sygnalizacje świetlną.

Będący na wyposażeniu sprzęt multimedialny (notebook, projektor, drukarka, skaner, kamera cyfrowa, zestaw nagłaśniający) pozwoli na prowadzenie szkoleń dla dzieci i młodzieży.

Co ciekawe, samochody te, dzięki zainstalowanym agregatom prądotwórczym, będą mogły realizować zadania profilaktyczne bez konieczności szukania zewnętrznego źródła zasilania (pikniki, duże boiska szkolne, parki itp.).

Z kolei zewnętrzne przedsionki pozwolą na działania w niepewnych warunkach atmosferycznych, a przy letniej słonecznej pogodzie pozwolą na uzyskanie cienia, a tym samym dadzą większy komfort pracy funkcjonariuszom.

Zakup w br. przez Policję 18 furgonów profilaktyczno-edukacyjnych Renault Master 2,5 DCI 120, podobnie jak zakup nowych motocykli, jest częścią indywidualnego projektu pn. „Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju”. Projekt, o wartości ponad 52 mln zł, realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, na mocy umowy o dofinansowanie podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w dniu 28 października 2009.

Zakup furgonów profilaktyczno-edukacyjnych jest jednym z czterech zadań wchodzących w skład projektu. Wartość kontraktu opiewała na kwotę ponad 2,6 mln złotych, a cena jednostkowa furgonu wyniosła 145,5 tys. złotych. Już niebawem samochody te zostaną przekazane do wszystkich Komend wojewódzkich w Polsce, a także do komendy stołecznej oraz CSP w Legionowie.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Postępowanie w sprawach nieletnich wciąż niezgodne ze standardami
Zasady przedłużania pobytu w schroniskach dla nieletnich wciąż nie zawierają podstawowych gwarancji, które są obecne w (...)
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki. To potoczne określenia na nadajnik PID, należący do system dozoru elektronicznego (SDE). (...)
1/574