Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-11-02 , ebos/kgp
Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej do policjantów w całej Polsce trafi 18 specjalistycznych furgonów przeznaczonych do działań profilaktyczno-edukacyjnych. Samochody te będą wykorzystywane do prowadzenia działań edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży w zakresie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także umożliwią przeprowadzanie egzaminów na kartę rowerową.

Nowoczesny, bezpieczny, ekonomiczny oraz dostosowany do norm unijnych sprzęt będzie wykorzystywany m.in. do nauczania zasad i przepisów ruchu drogowego, kształtowania nawyków prawidłowego zachowania w ruchu drogowym wśród najmłodszych, jak również umożliwi przeprowadzenie egzaminów na kartę rowerową dla dzieci.

Wykorzystanie sprzętu w edukacji dzieci i młodzieży jest szczególnie istotne na terenach wiejskich, gdzie dochodzi do wielu wypadków z udziałem najmłodszych mających niewystarczającą wiedzę o wychowaniu komunikacyjnym i zagrożeniach płynących z nieprawidłowego poruszania się po drodze.

Furgony profilaktyczno-edukacyjne zostały wyposażone w sprzęt umożliwiający przeprowadzanie takich działań. Są to rowery, kaski ochronne, odblaskowe kamizelki ostrzegawcze, plansze dydaktyczne, rowerowy tor przeszkód, zestaw miniznaków drogowych, a także zdalnie sterowaną przenośną sygnalizacje świetlną.

Będący na wyposażeniu sprzęt multimedialny (notebook, projektor, drukarka, skaner, kamera cyfrowa, zestaw nagłaśniający) pozwoli na prowadzenie szkoleń dla dzieci i młodzieży.

Co ciekawe, samochody te, dzięki zainstalowanym agregatom prądotwórczym, będą mogły realizować zadania profilaktyczne bez konieczności szukania zewnętrznego źródła zasilania (pikniki, duże boiska szkolne, parki itp.).

Z kolei zewnętrzne przedsionki pozwolą na działania w niepewnych warunkach atmosferycznych, a przy letniej słonecznej pogodzie pozwolą na uzyskanie cienia, a tym samym dadzą większy komfort pracy funkcjonariuszom.

Zakup w br. przez Policję 18 furgonów profilaktyczno-edukacyjnych Renault Master 2,5 DCI 120, podobnie jak zakup nowych motocykli, jest częścią indywidualnego projektu pn. „Doposażenie jednostek Policji w specjalistyczny sprzęt służący poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze całego kraju”. Projekt, o wartości ponad 52 mln zł, realizowany jest w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, na mocy umowy o dofinansowanie podpisanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w dniu 28 października 2009.

Zakup furgonów profilaktyczno-edukacyjnych jest jednym z czterech zadań wchodzących w skład projektu. Wartość kontraktu opiewała na kwotę ponad 2,6 mln złotych, a cena jednostkowa furgonu wyniosła 145,5 tys. złotych. Już niebawem samochody te zostaną przekazane do wszystkich Komend wojewódzkich w Polsce, a także do komendy stołecznej oraz CSP w Legionowie.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 42 par. 1a kk)
Najświeższa, opublikowana 17 maja, nowelizacja kodeksu karnego wprowadza obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów jako środek karny stosowany (...)
Stop piratom drogowym – ustawa podpisana przez prezydenta
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 6 maja przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która zaostrza kary za (...)
1/575