Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-11-08 , ebos/heise online
Ława przysięgłych sądu w Minneapolis (stan Minnesota) skazała 33-letnią Jammie Thomas-Rasset w trzecim już procesie o celowe naruszanie praw autorskich na wypłacenie odszkodowania w wysokości 1,5 miliona dolarów. Ławnicy uznali oskarżoną winną nielegalnego rozpowszechniania ścieżek dźwiękowych i wyznaczyli cenę 62 500 dolarów za każdy z 24 utworów muzycznych.

Przysięgli nieznacznie obniżyli więc wysokość odszkodowania z wyroku w drugim procesie.


W ubiegłym roku ława przysięgłych wyceniła pojedynczy plik dźwiękowy na 80 tysięcy dolarów – wszystkie ścieżki rozpowszechniane przez Thomas-Rasset miały ją kosztować 1,92 miliona dolarów. Sędzia Michael Davis uznał jednak tę kwotę za "przerażającą" i zmniejszył całą karę do 54 tysięcy dolarów (czyli po 2250 dolarów za tytuł). Od tego wyroku odwołała się zarówno Thomas-Rasset, jak i przedstawiciele powoda – federacji amerykańskiego przemysłu muzycznego (RIAA). W pierwszym procesie (w 2007 roku) Thomas-Rasset została skazana na stosunkowo łagodną karę 222 tysięcy dolarów, ale ze względu na błędy proceduralne postępowanie musiało zostać powtórzone.

Źródło: dpa Jednak i obecny, trzeci wyrok ławy przysięgłych, nie musi oznaczać końca całej sprawy. Adwokaci Thomas-Rasset w amerykańskich mediach ogłosili już, że podejmą kolejne kroki prawne; zamierzają oni zakwestionować konstytucyjność wyroku. Ich zdaniem nawet 750 dolarów (czyli minimalna, określona przez amerykańskie kodeksy wysokość odszkodowania za pojedyncze, celowe naruszenie prawa autorskiego) w tym przypadku dalece przekracza rozmiar wyrządzonych szkód; tym samym wyrok jest niezgodny z konstytucją, ponieważ łamie zasadę proporcjonalności kary.

W procesie już od dawna nie chodzi o to, czy oskarżona rozpowszechniała piosenki za pomocą sieci Kazaa – co do tego przysięgli nie mają absolutnie żadnych wątpliwości. Ważne jest natomiast ustalenie, jak wysokie może być odszkodowanie za nielegalne rozpowszechnianie plików muzycznych. Prawnicy Thomas-Rasset uważają regulacje określające wysokość odszkodowań za co najmniej problematyczne. W razie celowego naruszania praw autorskich przewiduje się kary w wysokości od 750 do 150 tysięcy dolarów za pojedynczy plik dźwiękowy.

Federacji RIAA zależy z kolei na jak najbardziej odstraszającym wyroku; lobbyści nie szczędzili w środę ciepłych słów pod adresem ławników. Prawnicy zrzeszenia producentów byli o wiele mniej zadowoleni z decyzji sędziego w drugim procesie i drastycznego ograniczenia wysokości odszkodowania. Według serwisu CNET federacja RIAA proponowała wówczas oskarżonej zawarcie ugody: Jammie Thomas-Rasset miałaby zapłacić tylko 25 tysięcy dolarów, ale pod warunkiem, że złoży wniosek o wykreślenie decyzji sędziego z akt sprawy.
Źródło :
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574