Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-11-10 , ebos/kgp
11 listopada 1918 r. nasz kraj, po ponad 120 latach, odzyskał niepodległość. Od tego momentu rozpoczęła się budowa nowej Polski, jej struktur i instytucji – w tym także Policji Państwowej, odpowiedzialnej za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.
Początki policji w Polsce jako zorganizowanej formacji sięgają czasów I wojny światowej, kiedy tworzyć się zaczęty różne milicje i straże obywatelskie, mające za zadanie ochronę ludności i mienia. Kiedy w listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, trzeba było bronić jej nie tylko przed zagrożeniem z zewnątrz, ale i wewnątrz państwa.

Postanowiono wtedy utworzyć zunifikowaną organizację policyjna. W 1919 roku Kazimierz Młodziński otrzymał od rządu RP zadanie połączenia wszystkich istniejących formacji milicyjnych i policyjnych w całość. 24 lipca 1919 roku Sejm Ustawodawczy II RP uchwalił ustawę o Policji Państwowej, a jej strukturę organizacyjną dostosowano do podziału sądowego kraju. Dowodził nią wówczas komendant główny, podporządkowany ministrowi spraw wewnętrznych.

Pierwszym komendantem głównym mianowano warunkowo prawnika Mariana Borzęckiego. Minęło trochę czasu, zanim udało się zahamować wygenerowaną przez wojnę przestępczość. Ścigano wówczas bandytów, zbrojnych rabusiów, rabusiów rzecznych, podpalaczy, zabójców i trucicieli, złodziei kradnących z wagonów towarowych i składów kolejowych zwanych furmanami, handlarzy żywym towarem, szpiegów, agitatorów i agentów państw ościennych/ złodziei bydła, w tym koniokradów, włóczęgów, kontrabandzistów oraz macherów wojskowych, czyli tych, którzy za pomocą różnych środków umożliwiali młodzieży uchylanie się od służby wojskowej.

Osiągnięcia przedwojennej Policji w zaprowadzaniu porządku prawnego w Polsce były duże. Znaczące sukcesy zanotowała szczególnie w walce z przestępczością pospolitą. Policja Państwowa utrzymywała międzynarodowe kontakty zawodowe. Była jednym z członków założycieli Międzynarodowej Komisji Policji Kryminalnej, czyli odpowiednika dzisiejszego Interpolu.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572