Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2010-11-22 , ebos/ms
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Igor Dzialuk wzięli udział 19 listopada w uroczystości obchodów 20-lecia jubileuszu Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Spotkanie połączone było z otwarciem zmodernizowanego budynku łódzkiego Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego.

- Sąd Apelacyjny w Łodzi jest jednym z tych sądów w Polsce, do którego wpływa najwięcej spraw. W tym roku poprzez przeniesienie okręgu płockiego z apelacji warszawskiej, obszar właściwości sądu znacznie się zwiększył. Sytuacja ta zapewne wpłynie na zwiększenie liczby spraw, jakimi tutejsi sędziowie będą się zajmować – powiedział w trakcie uroczystości Minister Krzysztof Kwiatkowski. – Dlatego cieszy mnie fakt modernizacji budynku, w którym mieści się siedziba sądu. Spełnia on wszelkie standardy, które gwarantują komfort pracy – dodał.

W wyniku realizacji inwestycji opiewającej na kwotę ponad 56 milionów złotych uzyskano m.in. 178 pomieszczeń biurowo-administracyjnych, 22 sale rozpraw, 7 pomieszczeń socjalnych, parkingi na 177 stanowisk postojowych, pomieszczenia dla zatrzymanych z bezpiecznym i bezkolizyjnym doprowadzeniem osób zatrzymanych. Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wdrożenie Systemu Wspomagania Organizacji Rozpraw pozwala na automatyzację procesu obiegu informacji i efektywne zarządzanie pracę. Skraca także czas rozpatrywania spraw.

- Wszelkie działania związane z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w celu usprawnienia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości zyskują moje poparcie i osobiście cieszą, gdyż są realnym przejawem działań Ministerstwa Sprawiedliwości – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

Sąd Apelacyjny w Łodzi został utworzony z dniem 1 października 1990 r. na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 sierpnia 1990 r. w sprawie utworzenia sądów apelacyjnych w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Rzeszowie oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości (Dz. U. Nr 56, poz. 335).

Pierwotnie obszar właściwości Sądu Apelacyjnego w Łodzi obejmował województwa: kaliskie, łódzkie, piotrkowskie, sieradzkie i skierniewickie. 1 sierpnia 2010 r. obszar apelacji łódzkiej został rozszerzony poprzez przeniesienie okręgu płockiego z apelacji warszawskiej (rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 lipca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości – Dz. U. Nr 133, poz. 894).

Aktualnie w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Łodzi funkcjonują Sądy Okręgowe w: Kaliszu, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku i Sieradzu.

W 2009 r. do Sądu Apelacyjnego w Łodzi wpłynęły ogółem 6703 sprawy.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572