Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-11-20 , ebos/kgp
Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej.
AFIS to system komputerowy umożliwiający szybkie wykrywanie sprawców przestępstw na podstawie pozostawionych przez nich na miejscu zdarzenia śladów linii papilarnych. System wykorzystywany jest także do ustalania tożsamości osób zatrzymanych przez policję, kontroli na przejściach granicznych oraz do identyfikacji zwłok. Istotę systemu AFIS stanowi możliwość automatycznego zakodowania pojedynczego śladu z miejsca przestępstwa i porównania go w ciągu kilku minut z odciskami palców milionów osób. System umożliwia również porównywanie odcisków dłoni.

W systemie znajduje się (dane z lipca 2007 r.) około 2 mln 970 tys. kart daktyloskopijnych. Porównanie nowego śladu ze śladami zamieszczonymi w bazie, w zależności od rodzaju śladu trwa od 1 do 12 minut.

System został zakupiony ze środków PHARE, w ramach przetargu organizowanego przez Komisję Europejską.


....................................................................................
Policjanci ustalili sprawcę włamania do jednego ze świdnickich sklepów. Do przestępstwa doszło ponad 8 lat temu. Złodziejem okazał się 31-letni mieszkaniec woj. pomorskiego. Sprawca został ustalony dzięki systemowi AFIS, który zidentyfikował odciski jego linii papilarnych. Jak się okazało ten sam mężczyzna trafił po raz drugi do systemu za przestępstwa narkotykowe. Teraz odpowie za popełnione wcześniej włamanie.

Do zdarzenia doszło w 2000 roku. Jak ustalili policjanci sprawca po wybiciu szyby wystawowej wszedł do sklepu z artykułami gospodarstwa domowego i skradł m. in. sztućce i naczynia. Właściciel oszacował straty na kwotę około 600 zł.

Policjanci zabezpieczyli na miejscu ślady włamania. Zabezpieczyli także ślady linii papilarnych, które wprowadzono do systemu identyfikacji daktyloskopijnej. Jednakże osoba o takich liniach papilarnych nie widniała w systemie.

Sprawa została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa. Aż do niedawna, kiedy to policjanci ze Świdnika otrzymali odpowiedz na zapytanie z systemu z przed 8 lat. Okazało się, że wprowadzone 8 lat temu do systemu linie papilarne odpowiadają odciskom palców należącym do mieszkańca woj. pomorskiego. Mężczyzna został zatrzymany za przestępstwa narkotykowe. Wtedy też zostały ponownie wprowadzone do systemu jego linie papilarne, które pokryły się ze śladami zabezpieczonymi przez świdnickich funkcjonariuszy przed ośmioma laty.

Wobec mężczyzny został sporządzony akt oskarżenia w tej sprawie. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574