Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-10-23 , ebos/kgp
Detonacja wstrząsa wiaduktem. Wybucha lokomotywa. Płomienie ogarniają autobus z pasażerami. Dziesiątki rannych i zabitych. Terroryści-samobójcy biorą zakładników. Paraliż komunikacyjny Białegostoku. Na szczęście to tylko ćwiczenia.

Dochodziła 10:00 gdy potężna eksplozja lokomotywy wstrząsnęła wiaduktem przy ulicy Dąbrowskiego. Kilkudziesięciometrowy słup ognia sięgnął do jadącego górą autobusu z pasażerami. Auto stanęło w płomieniach i wybuchło. Są ranni i zabici – ilu, tego jeszcze nie wiadomo. Gęste kłęby dymu spowiły wiadukt i dworzec kolejowy. Niemal w tym samym momencie do dyżurnego SOK zadzwonił mężczyzna z informacją o podłożeniu kolejnych ładunków wybuchowych na peronach i na dworcowej poczekalni. Powiedział również o wzięciu zakładników. Zablokowany wiadukt i eksplozje na torach sparaliżowały komunikację miejską i kolejową. Na miejsce zdarzenia ruszyli policjanci, strażacy i służby ratunkowe. Do działań włączyli się policyjni negocjatorzy. Już pierwsze ustalenia wskazywały, że za zamachem stoi międzynarodowe ugrupowanie terrorystyczne, w szeregach którego są terroryści-samobójcy. Ich przedstawiciel żądał sprowadzenia na miejsce tragedii prasy, radia i telewizji. W niespełna godzinę po pierwszym wybuchu terroryści spełnili swe groźby detonując kolejne ładunki. Są kolejne ofiary i zniszczenia.

Z tak drastyczną sytuacją w ramach ćwiczeń dowódczo-sztabowych – "Diament 78" zmierzyli się dzisiaj policjanci, strażacy i służby podległe wojewodzie podlaskiemu, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe.

Celem ćwiczeń przeprowadzonych w warunkach możliwie jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych było sprawdzenie, mobilności i szybkości reakcji służb na skutki zamachu terrorystycznego. Dodatkowo, przećwiczony został również wariant rozwoju sytuacji zakładniczej, przy której do uwolnienia zakładników wykorzystani zostali antyterroryści.

Przepraszam mieszkańców Białegostoku za utrudnienia w ruchu. Jednak żeby być skutecznym w czasie faktycznego zamachu terrorystycznego trzeba ćwiczyć i doskonalić się w realnych warunkach. Zamachowcy atakują w najbardziej strategicznych miejscach nie uprzedzając nikogo o swoich zamiarach – powiedział komendant wojewódzki Policji w Białymstoku inspektor Roman Popow. Kolejnym etapem będzie teraz wyciągnięcie wniosków. One nie tylko mają pomóc w usprawnieniu procedur służbom działającym na miejscu tak poważnego zdarzenia, ale także wskazać mieszkańcom miasta sposób właściwego zachowania się i postępowanie w podobnych sytuacjach - dodał komendant Popow.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574