Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-08-22 , ebos/idg.pl
Rząd Wielkiej Brytanii zamierza wyposażyć policjantów w urządzenia, które pozwolą im na pobieranie odcisków palców i sprawdzanie ich w centralnej bazie danych w czasie służby w terenie. Mobilny system identyfikacji biometrycznej ma kosztować brytyjskich podatników ok.40 mln funtów.
Takie rozwiązanie wg Policji, niezwykle ułatwi im codzienną pracę - dlatego też zależy im na uzyskaniu dostępu do technologii, która pozwoli na pobranie odcisków palców od podejrzanego (lub z przedmiotów pozostawionych na miejscu przestępstwa) i natychmiastowe sprawdzenie tożsamości danej osoby (lub ustalenie, kto przebywał w danym miejscu).

Projekt ten otrzymał kryptonim MIDAS - na jego ogólnokrajowe wdrożenie zdecydowano się, po sukcesie pilotażowego programu Latarnia (Lantern), który prowadzony był w kilku regionach Wielkiej Brytanii.
Testy pokazały, że oczekiwania na potwierdzenie tożsamości trwały zwykle ok. kilku minut. Policjanci chwalą sobie nowe rozwiązanie; urządzenia znacznie przyspieszyły proces potwierdzania identyfikacji podejrzanych.

Testy urządzeń potrwają co najmniej do 2010 r. - władze Wielkiej Brytanii spodziewają się, że w tym samym czasie rozpocznie się wdrażanie ogólnokrajowego projektu MIDAS.

Przedstawiciele brytyjskiej policji mówią, że wprowadzenie systemu mobilnego sprawdzania danych biometrycznych pozwoliło na znaczne oszczędności - głównie na czasie. Z ankiety przeprowadzonej wśród funkcjonariuszy wynika, że przeciętny czas sprawdzania tożsamości zatrzymanego skrócił się o ponad 30 minut. Dzięki urządzeniom Lantern policjant może bowiem w kilka minut sprawdzić tożsamość podejrzanego (lub osoby, która nie posiada przy sobie żadnych dokumentów) w miejscu, w którym został on zatrzymany - nie musi za każdym razem wieźć takiego delikwenta na posterunek.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Postępowanie w sprawach nieletnich wciąż niezgodne ze standardami
Zasady przedłużania pobytu w schroniskach dla nieletnich wciąż nie zawierają podstawowych gwarancji, które są obecne w (...)
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki. To potoczne określenia na nadajnik PID, należący do system dozoru elektronicznego (SDE). (...)
1/574