Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-08-22 , ebos/idg.pl
Rząd Wielkiej Brytanii zamierza wyposażyć policjantów w urządzenia, które pozwolą im na pobieranie odcisków palców i sprawdzanie ich w centralnej bazie danych w czasie służby w terenie. Mobilny system identyfikacji biometrycznej ma kosztować brytyjskich podatników ok.40 mln funtów.
Takie rozwiązanie wg Policji, niezwykle ułatwi im codzienną pracę - dlatego też zależy im na uzyskaniu dostępu do technologii, która pozwoli na pobranie odcisków palców od podejrzanego (lub z przedmiotów pozostawionych na miejscu przestępstwa) i natychmiastowe sprawdzenie tożsamości danej osoby (lub ustalenie, kto przebywał w danym miejscu).

Projekt ten otrzymał kryptonim MIDAS - na jego ogólnokrajowe wdrożenie zdecydowano się, po sukcesie pilotażowego programu Latarnia (Lantern), który prowadzony był w kilku regionach Wielkiej Brytanii.
Testy pokazały, że oczekiwania na potwierdzenie tożsamości trwały zwykle ok. kilku minut. Policjanci chwalą sobie nowe rozwiązanie; urządzenia znacznie przyspieszyły proces potwierdzania identyfikacji podejrzanych.

Testy urządzeń potrwają co najmniej do 2010 r. - władze Wielkiej Brytanii spodziewają się, że w tym samym czasie rozpocznie się wdrażanie ogólnokrajowego projektu MIDAS.

Przedstawiciele brytyjskiej policji mówią, że wprowadzenie systemu mobilnego sprawdzania danych biometrycznych pozwoliło na znaczne oszczędności - głównie na czasie. Z ankiety przeprowadzonej wśród funkcjonariuszy wynika, że przeciętny czas sprawdzania tożsamości zatrzymanego skrócił się o ponad 30 minut. Dzięki urządzeniom Lantern policjant może bowiem w kilka minut sprawdzić tożsamość podejrzanego (lub osoby, która nie posiada przy sobie żadnych dokumentów) w miejscu, w którym został on zatrzymany - nie musi za każdym razem wieźć takiego delikwenta na posterunek.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 42 par. 1a kk)
Najświeższa, opublikowana 17 maja, nowelizacja kodeksu karnego wprowadza obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów jako środek karny stosowany (...)
Stop piratom drogowym – ustawa podpisana przez prezydenta
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 6 maja przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która zaostrza kary za (...)
1/575