Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-06-28 , ebos/interia
Rząd chce powołać Biuro ds. Odzyskiwania Mienia, którego zadaniem będzie odzyskiwanie mafijnych majątków - dowiedział się serwis internetowy tvp.info.

Informację tę potwierdza gen. Adam Rapacki, wiceszef MSWiA. - Uderzenie w zaplecze finansowe grup przestępczych zawsze było moim konikiem. Aby skutecznie walczyć z przestępczością zorganizowaną nie można się ograniczyć do wsadzania gangsterów za kraty, ale trzeba ich pozbawiać owoców bandyckiej działalności. Przez lata była to pięta achillesowa organów ścigania - mówi gen. Rapacki.

Ważnym elementem działalności Biura ds. Odzyskiwania Mienia ma być pomoc prawna biurom z innych krajów UE. - Grupy przestępcze mają teraz charakter międzynarodowy, uciekając przed lokalnymi organami ścigania inwestują w innych krajach, przez co wynajdywanie tych majątków było dotąd trudne. To ma się zmienić - mówi Rapacki.

Do tej pory skuteczne uderzanie w zaplecze finansowe mafii było w Polsce fikcją. Największej grupie przestępczej "Pruszkowowi" zabrano tylko kilka samochodów i zajęto w sumie około 200 tys zł. Jak twierdzi świadek koronny Jarosław S. ps. "Masa", gangsterzy nadal czują się bezkarni, jeśli chodzi o ich finanse. - Przecież ich fortuny były dobrze poukrywane i przez lata nikt się nimi nie zajmował. Wiele interesów zdążyli już zalegalizować - mówi "Masa".

Od kilku miesięcy wynajdywaniem mafijnych majątków w Polsce, zajmują się specjalne grupy "odzyskiwaczy" w wojewódzkich zarządach CBŚ. W czasie gdy jeden zespół funkcjonariuszy koncentruje się na zebraniu dowodów przeciwko konkretnym gangom, "odzyskiwacze" ustalają, gdzie bandyci ulokowali nielegalne fortuny. W 2007 r. CBŚ zajęło w sprawach kryminalnych i ekonomicznych majątki warte blisko 208 mln zł.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574