Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-10-29 , ebos/serwis Nauka w Polsce
Brytyjscy policjanci będą ustalać tożsamość osób zatrzymanych na ulicy z pomocą przenośnych skanerów do pobierania odcisków palców - pisze w poniedziałek dziennik "Guardian".

Po pobraniu odcisków, policja będzie mogła sprawdzić, czy podejrzany nie figuruje w krajowej bazie danych biometrycznych tzw. Ident1, zawierającej 7,5 mln próbek.

Według gazety wszystkie regionalne siły policyjne otrzymają skanery w ciągu najbliższych 18 miesiącach w ramach akcji MIDAS (ang. Mobile Identification At Scene), a projekt na pierwszym etapie kosztował będzie 30-40 mln funtów.

Podobne w działaniu urządzenie zostało przetestowane na małą skalę przez policję drogową. Pozwala ono na identyfikowanie skradzionych, nie mających ubezpieczenia lub technicznie niesprawdzonych pojazdów figurujących w policyjnej bazie danych, w oparciu o system rozpoznawania numerów rejestracyjnych.

Pomysłodawcy tego projektu twierdzą, że przenośny skaner pozwoli zaoszczędzić czas, ponieważ zatrzymanego nie trzeba będzie odprowadzać na posterunek policji w celu pobrania odcisków palców, zmniejszy liczbę błędnych zatrzymań i wyeliminuje niektórych podejrzanych z dalszych czynności śledczych.

Obrońcy praw człowieka argumentują, iż nowa technologia nasili inwigilację i zachęci policję do posługiwania się nią bez wyraźnej potrzeby.

"Nowa technologia zwiększy efektywność pracy policji, ale musi ona zadbać o to, by pobierać odciski tylko od osób, które podejrzewa o dokonanie wykroczenia i tylko wówczas, gdy nie może ustalić ich tożsamości" - powiedział "Guardianowi" Gareth Crossman z organizacji Liberty.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572