Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-05-15 , ebos/kgp
Kilkaset dzieł sztuki, w tym prawdopodobnie grafikę Picassa i obraz Nikifora zabezpieczyli policjanci Centralnego Biura Śledczego. To największe w historii CBŚ przejęcie skradzionych w Europie zabytkowych przedmiotów. Funkcjonariusze zatrzymali 57-letniego Marka G., który jest podejrzany o międzynarodowy handel i przemyt zabytków. Trwa ocena wartości mebli, srebra, porcelany, obrazów, świeczników, zegarów, znaczków i numizmatów.
Policjanci CBŚ po kilkumiesięcznej pracy odkryli prawdziwe muzeum. Właściciel domu urządził w nim magazyn skradzionych wcześniej w Europie wielu obrazów, zabytkowych mebli, białej broni. Wśród przedmiotów znalazły się: prawdopodobnie grafika Picassa, obraz Nikifora i... zabytkowy nocnik z XVIII wieku.

Zatrzymany mężczyzna twierdził, że wszystkie przedmioty pochodzą z legalnego źródła. Policjanci nie dali temu wiary i przy współpracy z Interpolem ustalili, że większość zabytków pochodzi z kradzieży. Marek G. mieszkał w wielu krajach Europy, jednak kilka dni temu wrócił do kraju. Funkcjonariusze mając podejrzenia, że może przemycać kradzione przedmioty natychmiast przystąpili do jego zatrzymania i przeszukania domu w którym się zatrzymał. To był prawdziwy strzał w dziesiątkę.

Wszystkie cenne dzieła zostały zabezpieczone. Część została już zidentyfikowana jako skradziona – krzesła, lustro, świeczniki, obrazy. Eksperci od dzieł sztuki wstępnie ocenili, że około 100 przedmiotów pochodzi z kradzieży dokonanych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Wiadomo już, skąd skradziono 30 przedmiotów.

Aktualnie eksperci wyceniają zabezpieczone przedmioty. Ich wartość może być ogromna. Same obrazy, których jest 82 przedstawiają bardzo dużą wartość na czarnym rynku kolekcjonerskim.

Zatrzymanemu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 42 par. 1a kk)
Najświeższa, opublikowana 17 maja, nowelizacja kodeksu karnego wprowadza obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów jako środek karny stosowany (...)
Stop piratom drogowym – ustawa podpisana przez prezydenta
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 6 maja przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która zaostrza kary za (...)
1/575