Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-07-21 , ebos/PAP - Nauka w Polsce
Henna będąca znanym od tysięcy lat naturalnym barwnikiem stosowanym do farbowania włosów czy tworzenia zmywalnych tatuaży (tak obecnie popularnych na nadmorskich bulwarach) może również przyczynić się do wzrostu wykrywalności przestępstw - donosi "Chemical Communications".

Henna, naturalny barwnik pozyskiwany od tysięcy lat z rośliny Lawsonia inermis, a dokładniej jeden z jej składników (2-hydroksy- 1,4-naftochinon) odpowiedzialnych za barwienie na ciemny kolor, dzięki swym właściwością fizykochemicznym doskonale nadaje się, jako alternatywa dla "wypracowanej" już ninhydryny, od lat stosowanej do wykrywania niewidzialnych gołym okiem odcisków palców.

Choć ninhydryna jest bardzo skuteczna w wizualizacji miejsc, gdzie przestępca pozostawił swój odcisk (szczególnie, gdy wykrywane są one na porowatej powierzchni, jaką jest kartka papieru), to jednak substancja ta jest silnie drażniącym związkiem.

W trakcie badań prowadzonych przez naukowców z Curtin University of Technology (Australia) okazało się, że 2-hydroksy-1,4- naftochinon łącząc się z aminokwasami tworzącymi niewidoczny dla oka odcisk palca, barwi się na kolor ciemno brązowo fioletowy oraz silnie świeci, gdy oświetlony zostaje przez lampę stosowaną w badaniach kryminalistycznych. Fotoluminescencja z maksimum przy 640 nm wzbudzona zostaje światłem widzialnym o długości fali 590 nm.

Dzięki swej budowie, cząsteczka 2-hydroksy-1,4-naftochinonu pozwala na łatwą modyfikację, poprzez dołączanie różnych grup funkcyjnych co może przyczynić się do jeszcze dokładniejszych analiz kryminalistycznych przez pobieranie odcisków palców z miejsca przestępstwa. Ta właściwość głównego składnika henny oraz fakt, iż preparat ten jest całkowicie obojętny dla ludzi pozwala sądzić australijskim naukowcom, iż wyprze on już niebawem szkodliwą dla zdrowia ninhydrynę z badań kryminalistycznych.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 42 par. 1a kk)
Najświeższa, opublikowana 17 maja, nowelizacja kodeksu karnego wprowadza obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów jako środek karny stosowany (...)
Stop piratom drogowym – ustawa podpisana przez prezydenta
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 6 maja przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która zaostrza kary za (...)
1/575