Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-10-11 , ebos/kgp
W ostatnich dniach odbyło się spotkanie europejskich ministrów transportu, którego celem było przedyskutowanie dyrektywy o transgranicznym egzekwowaniu przepisów drogowych we wszystkich 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Głównym zadaniem jest wprowadzenie środków karnych pozwalających na ściganie zagranicznych kierujących łamiących prawo poprzez umieszczanie danych takich kierowców w systemie wymiany informacji i właściwe powiadamianie sprawców.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ecorys w 2007 roku zamiejscowi kierowcy stanowią około 5% z ruchu drogowego, a ich udział w przekraczaniu dozwolonej prędkości to przeciętnie około 15%. Dodatkowo istnieją dowody pochodzące od innych krajów członkowskich, że ci kierowcy nie przestrzegają przepisów drogowych, podróżując za granicą swojego kraju, gdyż nie boją się wynikającej z tego kary.

Badania te dowodzą, że około 350-400 istnień w Europie mogłoby uniknąć śmierci na drodze. Dlatego europejscy ministrowie transportu muszą poprzeć nowe ustawodawstwo pozwalające na egzekucję naruszeń w ruchu drogowym również za granicą. Często zdarza się, że zagraniczni kierowcy jeżdżą z nadmierną prędkością, po spożyciu alkoholu, nie zapinają pasów bezpieczeństwa, czy też nie stosują się do sygnalizacji świetlnej. W wyniku tego każdego roku ginie na drogach Europy przynajmniej 42 tysiące ludzi. Potrzebne są zatem takie działania, by coraz więcej kierowców przestrzegało prawo niezależnie od tego, w jakim kraju się znajduje. Członkowie europejskiego parlamentu dali tej idei swoje poparcie we wrześniu br.

Europejska Organizacja Policji drogowej TISPOL została założona przez siły policji drogowej Europy, by zwiększyć bezpieczeństwo i usprawnić wymiar sprawiedliwości na drogach Europy. Głównym priorytetem organizacji jest zmniejszenie liczby zabitych i poważnie rannych na europejskich drogach.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574