Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-11-27 , ebos.pl/policja.pl
40-letni obywatel Rumunii podejrzewany o fałszowanie i realizacje kart płatniczych został zatrzymany wczoraj przez stołecznych wywiadowców i policjantów z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KSP. Ioan B. wpadł, gdy próbował wypłacić pieniądze z bankomatu na Pradze Południe wykorzystując do tego sfałszowane karty. Szacuje się, że w ciągu zaledwie kilku dni mógł wypłacić w ten sposób nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Z posiadanych informacji wynikało, że w Polsce od kilku dni działa grupa przestępcza realizująca sfałszowane karty klientów brytyjskich banków. W tym celu stołeczni funkcjonariusze nawiązali współpracę z bankami. Monitorowano podejrzane transakcje. Obserwowano wytypowane bankomaty w Warszawie.

Po kilku dniach około południa natrafiono na ślad jednego z przestępców. Mężczyzna próbował właśnie wypłacić pieniądze z bankomatu przy ul. Grochowskiej. W trakcie przeszukania 40-letniego obywatela Rumunii oraz opla, którym przyjechał po gotówkę, zabezpieczono łącznie 9.330 złotych i 415 euro. Wszystko wskazuje na to, że pieniądze pochodzą prawdopodobnie z wypłat bankomatowych zrealizowanych na podstawie sfałszowanych kart.

Policjanci szacują, że obywatel Rumunii mógł w ciągu ostatnich kilku dni wypłacić nielegalnie z bankomatów kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tylko z bankomatu przy ul. Grochowskiej, przy którym został zatrzymany na gorącym uczynku, zdołał wypłacić 6 tys. złotych.

Obecnie trwa ustalanie pozostałych członków grupy przestępczej zajmującej się fałszowaniem i realizacją kart płatniczych.

Nielegalne pozyskiwanie danych klientów z kart płatniczych, a następnie i realizacja to rodzaj przestępstw, który pojawił się w Polsce kilka lat wcześniej i jest związany z rozwojem nowoczesnych technologii bankowych oraz swobodnym przepływem ludzi w UE. Osoby, które dokonują przestępstw, to przeważnie obcokrajowcy wchodzący w skład hermetycznych, międzynarodowych grup. To utrudnia ich ściganie. Skuteczność walki z tego typu przestępczością opiera się więc głównie na systematycznym rozpoznaniu zjawiska oraz wysokiej specjalizacji funkcjonariuszy pionu dw. z przestępczością gospodarczą.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572