Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-09-09 , ebos/kgp
Od 15 sierpnia 2009 roku, Interpol w ramach zwalczania przestępczości związanej z nielegalnym obrotem dziełami sztuki uruchomił aplikację dostępu on-line do swojej bazy Stolen Works of Art na temat skradzionych dzieł sztuki Jest to jedyna na świecie tak duża baza danych zawierająca informacje o blisko 34 000 skradzionych i poszukiwanych przez Interpol przedmiotach sztuki i dobrach kultury, utraconych na szkodę wielu krajów. Baza aktualizowana jest na bieżąco, w miarę otrzymywania przez Sekretariat Generalny Interpolu nowych komunikatów o kradzieżach.

Dotychczas prawo jej przeszukiwania posiadali jedynie funkcjonariusze i pracownicy policji oraz innych organów ścigania, posiadający dostęp do systemu łączności Interpolu.

Obecnie, dostęp do niej będzie możliwy z każdego komputera połączonego z Internetem, po zalogowaniu się na zastrzeżoną stronę internetową Interpolu https//www.interpol.int i wprowadzeniu hasła dostępu.

Kto może przeszukiwać bazę?

Prawo jej przeszukiwania mogą uzyskać nie tylko przedstawiciele organów ścigania, lecz również osoby pracujące w instytucjach kultury takich jak ministerstwa, muzea, galerie, a także kolekcjonerzy, antykwariusze, pracownicy domów aukcyjnych oraz innych kompetentnych instytucji. Dzięki temu nieuczciwy sprzedawca lub nabywca nie będzie mógł teraz twierdzić, że nie miał możliwości sprawdzenia, czy dany przedmiot jest kradziony.

Osoba zainteresowana otrzyma hasło dostępu po wcześniejszym wypełnieniu i przesłaniu do centrali Interpolu w Lyonie formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie internetowej Interpolu www.interpol.int, w zakładce http://www.interpol.int/Public/WorkOfArt/Default.asp.

We wniosku trzeba będzie wpisać swoje dane, między innymi: imię, nazwisko, obywatelstwo, datę i miejsce urodzenia, numer paszportu, nazwę kraju z którego wnioskodawca pochodzi, adres, telefon, nazwę instytucji, którą reprezentuje, informację czym się zajmuje. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się obecnie na stronie internetowej Interpolu, w linku
http://www.interpol.int/Public/ICPO/PressReleases/PR2009/PR200978.asp

Sekretariat Generalny Interpolu będzie zarządzał zarówno danymi użytkowników jak i przyznanymi im hasłami dostępu. Posiadać będzie również prawo cofnięcia uprawnień jeśli uzna to za stosowne, bez konieczności uprzedzania o tym osoby, która je uzyskała. Otrzymane, wypełnione wnioski będzie przesyłał do wiadomości i ewentualnej weryfikacji, do właściwych Krajowych Biur Interpolu.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574