Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-09-04 , ebos/PAP - Nauka w Polsce
Nazywał się Krzysztof Stanisław Janikowski i był najsławniejszym fałszerzem dokumentów polskich w XVII wieku. Żył ponad 300 lat temu i posiadał kilka łanów ziemi pod Gdańskiem. Fałszował dokumenty wagi państwowej i robił to tak dobrze, że nabrał nawet samego króla Władysława IV.

Jego życiu, wyczynom i związkom z Gdańskiem poświęcone było niedawne, drugie już spotkanie w Kawiarni Historycznej magazynu "Focus Historia" w Gdańsku. Spacer po mieście i spotkanie poprowadził Paweł Pizuński - historyk, współpracownik miesięcznika.

Janikowski, jak pisze Encyklopedia Staropolska Glogera - oszukiwał będąc jeszcze młodzieńcem. Pożyczał na przykład pieniądze i konie na podstawie fałszywych listów, z których miało wynikać, że odziedziczył wielki spadek, poszukiwał za duże wynagrodzenie zaginionych rzekomo dokumentów, podrabiał pieczęcie i podpisy, fabrykował papiery wagi państwowej, oszukiwał możnych i bogatych. Zgubiła go chciwość. Mnogość posiadanych przez niego dokumentów zaczęła budzić podejrzenia, zawarte w nich zapisy pozostawały niekiedy ze sobą w sprzeczności. Wpadł wskutek intrygi opata oliwskiego, który poprosił Janikowskiego o odnalezienie zagubionego rzekomo (dokument naprawdę znajdował się w archiwach opactwa malborskiego) edyktu króla Zygmunta I na eksploatowanie przez zakon oliwskich lasów.

Niczego niepodejrzewający fałszerz zabrał się ochoczo do pracy i wkrótce doniósł o odnalezieniu przez siebie oryginału dokumentu. Sprawa trafiła do gdańskiego sądu, a ten - zgodnie z ówczesnym prawem - skazał jego i jego wspólników na śmierć - zaocznie, bo ostrzeżony fałszerz zdołał zbiec wcześniej do Niemiec.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572