Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2008-09-04

Kara śmierci dla fałszerza .... z XVII wieku

Nazywał się Krzysztof Stanisław Janikowski i był najsławniejszym fałszerzem dokumentów polskich w XVII wieku. Żył ponad 300 lat temu i posiadał kilka łanów ziemi pod Gdańskiem. Fałszował dokumenty wagi państwowej i robił to tak dobrze, że nabrał nawet samego króla Władysława IV.

Jego życiu, wyczynom i związkom z Gdańskiem poświęcone było niedawne, drugie już spotkanie w Kawiarni Historycznej magazynu "Focus Historia" w Gdańsku. Spacer po mieście i spotkanie poprowadził Paweł Pizuński - historyk, współpracownik miesięcznika.

Janikowski, jak pisze Encyklopedia Staropolska Glogera - oszukiwał będąc jeszcze młodzieńcem. Pożyczał na przykład pieniądze i konie na podstawie fałszywych listów, z których miało wynikać, że odziedziczył wielki spadek, poszukiwał za duże wynagrodzenie zaginionych rzekomo dokumentów, podrabiał pieczęcie i podpisy, fabrykował papiery wagi państwowej, oszukiwał możnych i bogatych. Zgubiła go chciwość. Mnogość posiadanych przez niego dokumentów zaczęła budzić podejrzenia, zawarte w nich zapisy pozostawały niekiedy ze sobą w sprzeczności. Wpadł wskutek intrygi opata oliwskiego, który poprosił Janikowskiego o odnalezienie zagubionego rzekomo (dokument naprawdę znajdował się w archiwach opactwa malborskiego) edyktu króla Zygmunta I na eksploatowanie przez zakon oliwskich lasów.

Niczego niepodejrzewający fałszerz zabrał się ochoczo do pracy i wkrótce doniósł o odnalezieniu przez siebie oryginału dokumentu. Sprawa trafiła do gdańskiego sądu, a ten - zgodnie z ówczesnym prawem - skazał jego i jego wspólników na śmierć - zaocznie, bo ostrzeżony fałszerz zdołał zbiec wcześniej do Niemiec.