Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-09-04 , ebos/PAP - Nauka w Polsce
Nazywał się Krzysztof Stanisław Janikowski i był najsławniejszym fałszerzem dokumentów polskich w XVII wieku. Żył ponad 300 lat temu i posiadał kilka łanów ziemi pod Gdańskiem. Fałszował dokumenty wagi państwowej i robił to tak dobrze, że nabrał nawet samego króla Władysława IV.

Jego życiu, wyczynom i związkom z Gdańskiem poświęcone było niedawne, drugie już spotkanie w Kawiarni Historycznej magazynu "Focus Historia" w Gdańsku. Spacer po mieście i spotkanie poprowadził Paweł Pizuński - historyk, współpracownik miesięcznika.

Janikowski, jak pisze Encyklopedia Staropolska Glogera - oszukiwał będąc jeszcze młodzieńcem. Pożyczał na przykład pieniądze i konie na podstawie fałszywych listów, z których miało wynikać, że odziedziczył wielki spadek, poszukiwał za duże wynagrodzenie zaginionych rzekomo dokumentów, podrabiał pieczęcie i podpisy, fabrykował papiery wagi państwowej, oszukiwał możnych i bogatych. Zgubiła go chciwość. Mnogość posiadanych przez niego dokumentów zaczęła budzić podejrzenia, zawarte w nich zapisy pozostawały niekiedy ze sobą w sprzeczności. Wpadł wskutek intrygi opata oliwskiego, który poprosił Janikowskiego o odnalezienie zagubionego rzekomo (dokument naprawdę znajdował się w archiwach opactwa malborskiego) edyktu króla Zygmunta I na eksploatowanie przez zakon oliwskich lasów.

Niczego niepodejrzewający fałszerz zabrał się ochoczo do pracy i wkrótce doniósł o odnalezieniu przez siebie oryginału dokumentu. Sprawa trafiła do gdańskiego sądu, a ten - zgodnie z ówczesnym prawem - skazał jego i jego wspólników na śmierć - zaocznie, bo ostrzeżony fałszerz zdołał zbiec wcześniej do Niemiec.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574