Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-08-03 , ebos/kgp
Policjanci z CBŚ rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym handlem paliwem i praniem brudnych pieniędzy. W czterech województwach zatrzymali jednocześnie 11 osób, w tym przywódcę gangu, 37-letniego Piotra U. Zlikwidowali także nielegalną rozlewnię i zabezpieczyli blisko 100 tys. litrów paliwa oraz środki chemiczne służące do jego odbarwiania. Straty, jakie w wyniku przestępczej działalności grupy poniósł Skarb Państwa, szacuje Wywiad Skarbowy.

Grupę przestępczą policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozpracowywali od dłuższego czasu. Śledztwo prowadzono wspólnie z Prokuraturą Krajową w Lublinie i Wywiadem Skarbowym Ministerstwa Finansów. Z ustaleń policjantów wynikało, że grupa działa co najmniej od początku roku. Przestępcy odbarwiali olej opałowy i wprowadzali go do obrotu jako napędowy za pośrednictwem legalnie działających firm. Zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i lubelskiego. W gangu istniał ścisły podział ról. Część osób zajmowała się zamawianiem paliwa, inni jego odbarwianiem, transportem, wyszukiwaniem rynków zbytu i sporządzaniem fikcyjnej dokumentacji. Jak ustalili śledczy, średnio w ciągu tygodnia obracano około 150 tys. litrów oleju opałowego. Straty z tytułu niezapłaconej akcyzy za 1000 litów sięgały 1 tys. złotych. Trwają szczegółowe obliczenia strat, jakie w wyniku przestępczej działalności grupy poniósł Skarb Państwa.

Policjanci CBŚ wspólnie z antyterrorystami wkroczyli jednocześnie do kilku mieszkań w czterech województwach. Zatrzymali 11 osób, w tym przywódcę grupy, 37-letniego Piotra U. z Częstochowy. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku sprzedaży odbarwionego paliwa na stacji paliw w Lublinie. Razem z nim zostało zatrzymanych trzech innych członków grupy. W tym samym czasie policjanci z CBŚ, wspólnie z grupą realizacyjną z Ministerstwa Finansów, zlikwidowali nielegalną rozlewnię paliw w województwie dolnośląskim. Zabezpieczono blisko 100 tys. litrów paliwa i środki chemiczne służące do jego odbarwiania. Funkcjonariusze znaleźli także ciężarową cysternę oraz pieniądze w kwocie ponad 1 miliona złotych pochodzące prawdopodobnie z przestępczego procederu. Policjanci zabezpieczyli także na poczet przyszłych kar samochody osobowe należące do podejrzanych i wystąpili z wnioskiem do prokuratury o zabezpieczenie ich nieruchomości.

Wszyscy zatrzymani będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, a także za przestępstwa skarbowe. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10. To pierwsze zatrzymania w tej sprawie. Pracujący nad nią policjanci już dziś zapowiadają kolejne.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574