Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-08-03 , ebos/kgp
Policjanci z CBŚ rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym handlem paliwem i praniem brudnych pieniędzy. W czterech województwach zatrzymali jednocześnie 11 osób, w tym przywódcę gangu, 37-letniego Piotra U. Zlikwidowali także nielegalną rozlewnię i zabezpieczyli blisko 100 tys. litrów paliwa oraz środki chemiczne służące do jego odbarwiania. Straty, jakie w wyniku przestępczej działalności grupy poniósł Skarb Państwa, szacuje Wywiad Skarbowy.

Grupę przestępczą policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozpracowywali od dłuższego czasu. Śledztwo prowadzono wspólnie z Prokuraturą Krajową w Lublinie i Wywiadem Skarbowym Ministerstwa Finansów. Z ustaleń policjantów wynikało, że grupa działa co najmniej od początku roku. Przestępcy odbarwiali olej opałowy i wprowadzali go do obrotu jako napędowy za pośrednictwem legalnie działających firm. Zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i lubelskiego. W gangu istniał ścisły podział ról. Część osób zajmowała się zamawianiem paliwa, inni jego odbarwianiem, transportem, wyszukiwaniem rynków zbytu i sporządzaniem fikcyjnej dokumentacji. Jak ustalili śledczy, średnio w ciągu tygodnia obracano około 150 tys. litrów oleju opałowego. Straty z tytułu niezapłaconej akcyzy za 1000 litów sięgały 1 tys. złotych. Trwają szczegółowe obliczenia strat, jakie w wyniku przestępczej działalności grupy poniósł Skarb Państwa.

Policjanci CBŚ wspólnie z antyterrorystami wkroczyli jednocześnie do kilku mieszkań w czterech województwach. Zatrzymali 11 osób, w tym przywódcę grupy, 37-letniego Piotra U. z Częstochowy. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku sprzedaży odbarwionego paliwa na stacji paliw w Lublinie. Razem z nim zostało zatrzymanych trzech innych członków grupy. W tym samym czasie policjanci z CBŚ, wspólnie z grupą realizacyjną z Ministerstwa Finansów, zlikwidowali nielegalną rozlewnię paliw w województwie dolnośląskim. Zabezpieczono blisko 100 tys. litrów paliwa i środki chemiczne służące do jego odbarwiania. Funkcjonariusze znaleźli także ciężarową cysternę oraz pieniądze w kwocie ponad 1 miliona złotych pochodzące prawdopodobnie z przestępczego procederu. Policjanci zabezpieczyli także na poczet przyszłych kar samochody osobowe należące do podejrzanych i wystąpili z wnioskiem do prokuratury o zabezpieczenie ich nieruchomości.

Wszyscy zatrzymani będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, a także za przestępstwa skarbowe. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10. To pierwsze zatrzymania w tej sprawie. Pracujący nad nią policjanci już dziś zapowiadają kolejne.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572