Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-09-08 , ebos/PAP - Nauka w Polsce
Brytyjscy naukowcy opracowali metodę ściągania odcisków palców z łusek po nabojach i resztek materiałów wybuchowych, nawet jeśli ślady zostały wcześniej wytarte.>

Dzięki nowej metodzie wznowiono już trzy dochodzenia, w tym jedno w sprawie podwójnego zabójstwa.


"W jednej sprawie zebraliśmy wystarczająco dużo dowodów, żeby zidentyfikować przestępcę po 10 latach" - poinformował wynalazca metody, fizyk John Bond.

Tradycyjny sposób zbierania odcisków palców jest stosowany od ponad 100 lat. Polega na chemicznym utrwalaniu śladów potu z opuszków palców zostawionego na przedmiotach. Wystarczy jednak, że przestępca wytrze ślady potu, a tradycyjna metoda staje się nieprzydatna.

Dzięki nowej technice ślady potu nie będą potrzebne. Brytyjscy naukowcy opracowali sposób utrwalania delikatnych śladów rdzy powstającej na łuskach naboi i metalowych elementach materiałów wybuchowych w wyniku kontaktu z ludzkim potem. Pokrywają oni powierzchnię metalu delikatną warstwą proszku i podłączają silny ładunek elektryczny, dzięki któremu proszek przywiera do śladów rdzy. W ten sposób można uzyskać obraz odcisku palca.

Technika ta nie jestw pełni doskonała. Niektórzy ludzie nie mają wystarczająco dużo soli w pocie, żeby metale zaczęły korodować przy dotyku. Jednak naukowcy i policja są nastawieni optymistycznie. Twierdzą, że dzięki tej metodzie będzie można zamknąć wiele nierozwiązanych spraw.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Postępowanie w sprawach nieletnich wciąż niezgodne ze standardami
Zasady przedłużania pobytu w schroniskach dla nieletnich wciąż nie zawierają podstawowych gwarancji, które są obecne w (...)
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki. To potoczne określenia na nadajnik PID, należący do system dozoru elektronicznego (SDE). (...)
1/574