Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2009-10-21

Pieniądze dla "strażnika treści"

Milion czterysta tysięcy złotych unijnego dofinansowania otrzyma elektroniczny system Plagiat.pl, który umożliwia m.in. kontrolę antyplagiatową prac studenckich.

Pieniądze zostaną przeznaczone na integrację elektronicznych systemów obsługi studentów uczelni niepublicznych z systemem Plagiat.pl. Fundusze zostały przyznane w ramach działania "8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka".

"Otrzymanie dotacji z UE jest dla nas wymiernym świadectwem wsparcia działań na rzecz poprawy jakości kształcenia w Polsce. Wierzymy, że dzięki naszemu przedsięwzięciu jakość kształcenia w kraju, a szczególnie prace nad zabezpieczeniami antyplagiatowymi, osiągną poziom przynajmniej dorównujący poziomowi zabezpieczeń oferowanych przez uczelnie zachodnioeuropejskie i amerykańskie" - deklaruje dr Sebastian Kawczyński, prezes Plagiat.pl.

Serwis Plagiat.pl istnieje od połowy 2003 roku. Świadczy usługi zarówno dla szkół wyższych, firm komercyjnych, jak i instytucji publicznych. Zajmuje się nie tylko dostarczaniem rozwiązań informatycznych, lecz także tworzeniem, wdrażaniem i ewaluacją procedur antyplagiatowych. Władzom uczelni umożliwia zarówno kontrolę antyplagiatową prac studenckich, jak i ich ochronę przed nieuprawnionym wykorzystywaniem.

System chroni przed plagiatowaniem prace powstające na 88. uczelniach, w tym w najbardziej renomowanych szkołach prywatnych i publicznych. Są to m. in. Uniwersytety Ekonomiczne w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu; Szkoła Główna Handlowa w Warszawie; Warszawski Uniwersytet Medyczny; Uniwersytet Medyczny w Łodzi; Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego; Akademia Medyczna w Gdańsku; Uniwersytet Warszawski; WSHiP im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie; Collegium Civitas oraz Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka - z którego Plagiat.pl otrzymał fundusze - to unijny program, który ma unowocześnić polską gospodarkę poprzez finansowanie innowacyjnych projektów i prac badawczo-rozwojowych.