Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-08-06 , ebos/kgp
Dzięki badaniom wykonanym przez ekspertów z laboratorium kryminalistycznego komendy wojewódzkiej Policji w Szczecinie ustalono i zatrzymano sprawę włamania do jakiego doszło w 2007 r. w jednym z pyrzyckich barów. Zatrzymano Andrzeja L., którego profil DNA widniał już w centralnym laboratorium kryminalistycznym KGP, i pasował do tego, który zabezpieczono na miejscu zdarzenia.

Policjanci z komendy powiatowej Policji w Pyrzycach w 2007 r. przyjęli zgłoszenie o włamaniu do jednego z pyrzyckich barów. Będący na miejscu technik kryminalistyki zabezpieczył szereg śladów biologicznych. Materiał wysłano do laboratorium komendy wojewódzkiej w Szczecinie, gdzie eksperci na podstawie zabezpieczonych śladów ujawnili tzw. profil DNA. W związku z tą sprawą pyrzyccy policjanci wytypowali trzy osoby, które mogły mieć związek ze zdarzeniem. Pobrano od nich materiał porównawczy, jednak nie pasował on do zabezpieczonego na miejscu włamania. Policjanci nie ustali jednak w poszukiwaniach sprawcy.Wyizolowany przez eksperta profil DNA przesłano do centralnego laboratorium kryminalistycznego komendy głównej Policji, gdzie znajduje się baza danych DNA. Po przeszukaniu bazy ustalono, że wyłoniony przez eksperta profil pasuje do zarejestrowanego już wcześniej w bazie profilu DNA Andrzeja L.

Okazało się, że w 2007 roku w związku z inną sprawą dotyczącą usiłowania włamania do sklepu w Pyrzycach zatrzymany został Andrzej L., a jego profil DNA został zarejestrowany w bazie danych DNA.

Dzięki bazie danych DNA, pracy techników kryminalistycznych na miejscu zdarzenia oraz ekspertom wykonującym badania genetyczne w laboratorium kryminalistycznym Policji, możliwe jest zatrzymywanie sprawców przestępstw i przedstawianie w sądzie niezbitych dowodów. Badania są bardzo czasochłonne, czasem trzeba je powtarzać tak aby ich wynik był mocnym dowodem w sądzie. Wydanie opinii niekiedy trwa 2-3 miesiące a zdarza się i tak, że czeka się na nią i dłużej, zależy to od ilości zabezpieczonych na miejscu zdarzenia śladów bilogicznych.

Jest wiele spraw, w których to eksperci z laboratorium kryminalistycznego mają wręcz decydującą rolę w procesie wykrywczym. To od ich opinii nierzadko zależy czy sprawca zostanie ustalony a do sądu trafi niezbity dowód potwierdzający jego winę. Przykładem może być również sprawa "pałkarza" ze Świnoujścia, gdzie dzięki policjantom z pracowni badań biologicznych i genetycznych zdołano ustalić sprawcę napadów. Ale nie tylko sprawy związane z ustalaniem sprawców przestępstw są w zainteresowaniu funkcjonariuszy. Dzięki takim badaniom ustalić można również tożsamość niektórych osób. Przykładem może być sprawa z końca 2006 roku, kiedy to na plażę w Niechorzu morze wyrzuciło zwłoki nieznanej kobiety. Wówczas eksperci zabezpieczyli ślady biologiczne, które po badaniach potwierdziły iż kobietą jest zaginiona obywatelka Niemiec.

W bazie danych DNA gromadzi się i przetwarza profile genetyczne:

1.osób oskarżonych, podejrzanych, osób podejrzanych oraz innych osób, co do których brak było przesłanek do usunięcia z akt sprawy i zniszczenia pobranego od nich lub utrwalonego materiału dowodowego,
2.osób o nieustalonej tożsamości oraz osób usiłujących ukryć swoją tożsamość,
3.zwłok ludzkich o nieustalonej tożsamości,
4.śladów nieznanych sprawców przestępstw, na przykład śladów znalezionych na miejscu przestępstwa, gdy ich pochodzenia nie można przypisać do konkretnej osoby

Od lipca 2008r. polska Policja posiada internetowy dostęp do bazy danych DNA Interpolu. Wcześniej wymiana informacji odbywała się tradycyjnie drogą pocztową. Taki sposób jest wygodniejszy i dużo szybszy.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572