Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-11-07 , ebos/kgp
Po informacji przekazanej przez policyjne gadu-gadu policjanci ze Zduńskiej Woli przyczynili się do uratowania mieszkańca Niemiec, który chciał się targnąć na swoje życie. Za pośrednictwem oficera kontaktowego ds. wymiany informacji operacyjnych Policji z KWP w Łodzi funkcjonariusze skontaktowali się z oficerem łącznikowym polskiej Policji w Niemczech, uruchamiając jednocześnie procedury dotyczące współpracy międzynarodowej przez Biuro SIRENE w KGP. Niemieccy funkcjonariusze po błyskawicznym przepływie informacji dotarli pod wskazany adres. Mężczyzna został uratowany. W kiepskiej kondycji psychicznej trafił do szpitala.
W środę około południa, za pośrednictwem internetowego komunikatora zduńskowolskiej policji zastępca komendanta tamtejszej jednostki - podinsp. Zbigniew Polek - otrzymał niepokojącą informację. Kobieta, która wcześniej tą droga zasięgała różnych porad, tym razem podzieliła się swoimi podejrzeniami dotyczącymi próby samobójczej jej znajomego. Minionej nocy korespondowała z nim przez Internet. Mężczyzna mieszkający w miejscowości Frankenthal w niemieckim landzie Nadrenia-Palatynat zwierzył się jej z zamiaru pozbawienia siebie życia. Informacja została przekazana oficerowi kontaktowemu ds. wymiany informacji operacyjnych Policji działającemu w wydziale wywiadu kryminalnego komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi. Ten zwrócił się o pomoc do Oficera Łącznikowego polskiej Policji na terenie Niemiec jednocześnie uruchamiając procedury dotyczące współpracy międzynarodowej przez Biuro SIRENE w KGP. Przepływ informacji nastąpił błyskawicznie. W krótkim czasie niemieccy funkcjonariusze wraz ze służbami medycznymi dotarli pod ustalony przez stronę polską adres. Mężczyzna znajdował się w bardzo złym stanie psychicznym i wiele wskazywało, że zamierzał popełnić samobójstwo co sam potwierdził. Został przewieziony do szpitala. Dzięki czujnej reakcji internautki i natychmiastowym działaniom polskiej Policji nie doszło do tragedii.

W wydziale wywiadu kryminalnego komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi pełnią służbę trzej oficerowie kontaktowi d/s wymiany informacji operacyjnych Policji, którzy niejednokrotnie przyczynili się do rozwiązania spraw dotyczących np. uprowadzenia za granice Polski.

Polskie Biuro SIRENE (skrót z ang. SUPPLEMENTARY INFORMATION REQUEST AT NATIONAL ENTRIES - wniosek o informacje uzupełniające na wejściach krajowych) pełni funkcję punktu kontaktowego dla innych partnerów z obszaru Schengen. Działa przez całą dobę 7 dni w tygodniu i w możliwym najkrótszym terminie odpowiada na wszystkie zapytania innych państw członkowskich, przesyłane za pośrednictwem własnych biur SIRENE.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Zawód: osadzony
Wychodząc na wolność po odsiedzeniu kolejnego wyroku często mówią, że idą na przerwę w karze. To (...)
Telefon komórkowy. Oglądamy czy przeszukujemy?
Zatrzymanie danych informatycznych oraz przeszukanie urządzenia zawierającego dane lub systemu informatycznego jako czynności procesowe do procedury (...)
1/570