Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-11-07 , ebos/kgp
Po informacji przekazanej przez policyjne gadu-gadu policjanci ze Zduńskiej Woli przyczynili się do uratowania mieszkańca Niemiec, który chciał się targnąć na swoje życie. Za pośrednictwem oficera kontaktowego ds. wymiany informacji operacyjnych Policji z KWP w Łodzi funkcjonariusze skontaktowali się z oficerem łącznikowym polskiej Policji w Niemczech, uruchamiając jednocześnie procedury dotyczące współpracy międzynarodowej przez Biuro SIRENE w KGP. Niemieccy funkcjonariusze po błyskawicznym przepływie informacji dotarli pod wskazany adres. Mężczyzna został uratowany. W kiepskiej kondycji psychicznej trafił do szpitala.
W środę około południa, za pośrednictwem internetowego komunikatora zduńskowolskiej policji zastępca komendanta tamtejszej jednostki - podinsp. Zbigniew Polek - otrzymał niepokojącą informację. Kobieta, która wcześniej tą droga zasięgała różnych porad, tym razem podzieliła się swoimi podejrzeniami dotyczącymi próby samobójczej jej znajomego. Minionej nocy korespondowała z nim przez Internet. Mężczyzna mieszkający w miejscowości Frankenthal w niemieckim landzie Nadrenia-Palatynat zwierzył się jej z zamiaru pozbawienia siebie życia. Informacja została przekazana oficerowi kontaktowemu ds. wymiany informacji operacyjnych Policji działającemu w wydziale wywiadu kryminalnego komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi. Ten zwrócił się o pomoc do Oficera Łącznikowego polskiej Policji na terenie Niemiec jednocześnie uruchamiając procedury dotyczące współpracy międzynarodowej przez Biuro SIRENE w KGP. Przepływ informacji nastąpił błyskawicznie. W krótkim czasie niemieccy funkcjonariusze wraz ze służbami medycznymi dotarli pod ustalony przez stronę polską adres. Mężczyzna znajdował się w bardzo złym stanie psychicznym i wiele wskazywało, że zamierzał popełnić samobójstwo co sam potwierdził. Został przewieziony do szpitala. Dzięki czujnej reakcji internautki i natychmiastowym działaniom polskiej Policji nie doszło do tragedii.

W wydziale wywiadu kryminalnego komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi pełnią służbę trzej oficerowie kontaktowi d/s wymiany informacji operacyjnych Policji, którzy niejednokrotnie przyczynili się do rozwiązania spraw dotyczących np. uprowadzenia za granice Polski.

Polskie Biuro SIRENE (skrót z ang. SUPPLEMENTARY INFORMATION REQUEST AT NATIONAL ENTRIES - wniosek o informacje uzupełniające na wejściach krajowych) pełni funkcję punktu kontaktowego dla innych partnerów z obszaru Schengen. Działa przez całą dobę 7 dni w tygodniu i w możliwym najkrótszym terminie odpowiada na wszystkie zapytania innych państw członkowskich, przesyłane za pośrednictwem własnych biur SIRENE.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574