Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-12-17 , kidprotect.pl / ebos.pl
Wprowadzenie do Kodeksu karnego nowego typu przestępstwa, jakim będzie propagowanie tzw. pozytywnej pedofilii, przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego zaproponowany przez Lewicę, którym w środę zajął się Sejm.

Posłowie debatują także nad rządowym projektem zmian w Kodeksie karnym, który przewiduje zaostrzenie kar dla pedofilów oraz poddawanie ich psychoterapii i farmakoterapii.

- Nie ma czegoś takiego jak pozytywna pedofilia. Nie można nikogo pozytywnie skrzywdzić - mówiła Izabela Jaruga-Nowacka (Lewica), uzasadniając projekt autorstwa jej klubu.

Wyjaśniła, że z promowaniem “dobrej pedofilii” wiąże się grooming, czyli nawiązywanie przez dorosłego kontaktu z dzieckiem w celu wykorzystania seksualnego.

Jak podkreśliła, z problemem tym boryka się wiele krajów. Obowiązek ochrony przed groomingiem wprowadza konwencja z Lanzarote o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem, którą Polska podpisała, a obecnie przygotowuje się do ratyfikowania jej. Dlatego trzeba karać za sam zamiar skrzywdzenia dziecka.

- Na początku bardzo wielu pedofilów z premedytacją nawiązuje kontakt z dzieckiem i próbuje zyskać jego zaufanie. Od kilku lat promowana jest tzw. pozytywna pedofilia - zaznaczyła.

Jak dodała, zdaniem osób propagujących to zjawisko, “dobry pedofil” wykazuje więcej troski niż rodzice, tworzy więź z dzieckiem, sprawia, że jest zadowolone, zaspokaja jego potrzeby. “Takich pedofilów, którzy nagabują dzieci, nie ma możliwości zatrzymać, bo nie ma podstaw” - mówiła Jaruga-Nowacka.

Zaznaczyła, że w Polsce działa tego typu strona internetowa “Piotruś Pan”. “Nie ma tam zdjęć pornograficznych, ale są symbole pedofilskie. Treści na tej stronie nie naruszają polskiego kodeksu. W naszym prawie nie ma zapisu, który wyraźnie by powiedział, że tego typu działanie jest karalne” - podkreśliła.

Wyjaśniła, że zaproponowane przez Lewicę zmiany, polegające na wprowadzeniu do Kodeksu karnego jednego artykułu, tworzą podstawę do walki ze zjawiskiem tzw. dobrej pedofilii.

Według Jarugi-Nowackiej, aby skutecznie walczyć z pedofilami i ustrzec dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym, trzeba z nimi o tym rozmawiać, trzeba mówić, że mają prawo do obrony własnej seksualności. “Niemówienie o tym dzieciom powoduje, że nie wiedzą, czy naruszono ich prawa, czy nie. Muszą wiedzieć, jak bronić się przed złym dotykiem” - przekonywała.

Podkreśliła, że należy edukować dzieci na temat ich seksualności i nie można uzależniać tej wiedzy od zgody rodziców. Poinformowała, że jej klub złożył już projekt ustawy na ten temat. “Musimy też uczyć dzieci zasad korzystania z internetu, mówić, jakich danych nie można podawać, o czym nie należy informować nieznajomych i osób znanych tylko z sieci” - mówiła Jaruga- Nowacka.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574