Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-09-12 , ebos/kgp
Policjanci z Wrocławia rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze od podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju, zatrzymali 6 osób. Sprawcy podawali się za pracowników urzędów skarbowych i oferowali do sprzedaży towar, zabezpieczony rzekomo w wyniku czynności egzekucyjnych, prowadzonych przez instytucje skarbowe. Szacuje się, że sprawcy wyłudzili w ten sposób co najmniej kilkanaście milionów złotych.

Policjanci Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą i Dochodzeniowo-Śledczego komendy wojewódzkiej we Wrocławiu rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, podejrzaną o wyłudzenia na ogromną skalę pieniędzy, na szkodę różnych podmiotów gospodarczych.

Jak ustalono grupa działała na terenie całego kraju. Śledztwo w tej sprawie funkcjonariusze prowadzą już od dłuższego czasu. Do chwili obecnej zatrzymali łącznie 6 osób, w tym głównych organizatorów przestępczego procederu. Podejrzani to mężczyźni w wieku od 28 do 41 lat, mieszkańcy Dolnego Śląska ale również Polski centralnej. Do zatrzymania członków grupy dochodziło w różnych miejscach - w ośrodkach wypoczynkowych na Pomorzu, w mieszkaniach, gdzie się ukrywali a także na ulicy.

Sprawcy kontaktowali się z różnymi podmiotami gospodarczymi. Przedstawiali się za pracowników urzędów skarbowych. Oferowali do sprzedaży różnego rodzaju towar - głównie cukier, zabezpieczony rzekomo w wyniku czynności egzekucyjnych, prowadzonych przez instytucje skarbowe.

By uwiarygodnić transakcję, do spotkań z klientami zainteresowanymi kupnem towaru po bardzo atrakcyjnej cenie, dochodziło w obiektach różnych urzędów. Sprawcy wystawiali fałszywe faktury i jednocześnie pobierali pieniądze od kupujących. Towar jednak nigdy do odbiorcy nie trafiał. Poszczególne transakcje opiewały za każdym razem na duże kwoty, rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a przedmiotem umowy było np. 30 ton cukru. By przekonać klienta, sprawcy oferowali nawet własny transport.

Funkcjonariusze pracujący nad tą sprawą podejrzewają, że grupa oszukała lub usiłowała oszukać nawet kilkaset podmiotów gospodarczych na terenie całego kraju i wyłudziła w ten sposób co najmniej kilkanaście milionów złotych. Część członków grupy została już tymczasowo aresztowana. Ostatni z zatrzymanych będzie dzisiaj doprowadzony do prokuratury.

Za przestępstwa, których się dopuścili grozi im teraz nawet do 8 lat więzienia. Policjanci w dalszym ciągu wyjaśniają szczegółowo okoliczności tej sprawy. Nie wykluczają również dalszych zatrzymań.

Jednocześnie proszą o kontakt z Wydziałem Dochodzeniowo- Śledczym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu (tel. 0-71/ 340-33-96) pokrzywdzonych, którzy do tej pory nie powiadomili organów ścigania o zaistniałym przestępstwie.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574