Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-08-27 , ebos/ksp
39-letniego Radosława Dolińskiego (współorganizatora procederu) i 46-letniego Arkadiusza Latuszka (pośrednika) poszukują stołeczni policjanci w związku z kilkudziesięcioma oszustwami i fałszowaniem środków płatniczych. W sprawie dotyczącej skimmingu kart bankomatowych aresztowano już trzech mężczyzn, w tym: jednego z organizatorów procederu, pracownika poczty oraz tzw. „słupa” realizującego oszukańcze transakcje. Straty powstałe w wyniku działania „grupy otwockiej” przekraczają 606.000 złotych.

Od kilku miesięcy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KSP prowadzą pod nadzorem prokuratury okręgowej Warszawa Praga śledztwo w sprawie skimmingu kart płatniczych. Z ustaleń policyjnych wynika, że proceder trwał od początku 2006 r. Funkcjonariusze w trakcie prowadzone postępowania ustalili metodę działania sprawców, zawężyli też obszar działania oszustów do jednego tylko urzędu pocztowego.

Z materiałów zebranych w sprawie wynika, że sprawcy przechwytywali korespondencję z kartami płatniczymi, która miała trafić do klientów banku. Następnie kopiowali zawartość kart i jak gdyby nigdy nic ponownie zapakowaną przesyłkę doręczali odbiorcom. Ci z reguły orientowali się, że padli ofiarą oszustów, gdy z ich rachunku bankowego znikały pieniądze. Sprawcy w tym czasie realizowali sfałszowane karty albo w bankomatach, albo w placówkach handlowych na terenie całego kraju.

Przez kilkanaście ostatnich miesięcy złożono aż 82 reklamacje dotyczące oszukańczych transakcji na szkodę 10 banków. Suma strat spowodowanych przez dokonanie takich transakcji przekracza 606.000 złotych, a usiłowanych kolejne 266.000 złotych. Pod koniec maja policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zebrali materiał, który dał podstawy do wszczęcia postępowania. Zabezpieczono kilkanaście sfałszowanych kart płatniczych. Prowadzący sprawę wiedząc, że oszustwo związane jest z jednym urzędem pocztowym, wytypowali osoby mogące mieć związek z procederem. Poprzez powiązanie tych osób funkcjonariusze ustalili skład grupy przestępczej. W ten sposób w ręce Policji wpadło trzech mężczyzn: organizator procederu – 45-letni Leszek A., 43-letni pracownik poczty Marek D. oraz tzw. „słup”, który wypłacał pieniądze na podstawie fałszywych kart – 31-letni Mariusz N. Cała trójka usłyszała zarzuty oszustwa i fałszerstwa środków płatniczych, a sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu.

Nadal na wolności pozostaje dwóch członków „grupy otwockiej”. 39-letni Radosław Doliński (współorganizator) i 46-letni Arkadiusz Latuszek (pośrednik) poszukiwani są listami gończymi. Prokurator Okręgowy Warszawa Praga wyraził zgodę na publikację danych osobowych i wizerunku obu mężczyzn. Osoby mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu poszukiwanych proszone są o kontakt z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KSP tel. 603-54-04.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574