Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-10-22 , ebos/serwis Nauka w Polsce
Nowa metoda określania DNA pozwoli na znaczne przyśpieszenie wykrywanie sprawców np. gwałtów. Metodę tę, wykorzystującą ultradźwięki, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Lund w Szwecji we współpracy z kolegami z Uniwersytetu Virginia w USA.

Przy pomocy odpowiednio sterowanych strumieni ultradźwięków o różnej sile można separować znajdujące się w płynnej próbce różne komórki, grupując je w odpowiednich miejscach. Podział następuje poprzez kierowanie w odpowiednie kanały, zwane przez naukowców pułapkami, komórek lub cząsteczek o jednakowej np. wielkości. W wypadku badania próby pobranej dla celów kryminalistycznych w sprawach o gwałt, chodzi o rozdzielenie śladów biologicznych przestępcy lub przestępców od DNA ofiary.

Stosowane obecnie metody chemiczne wymagają co najmniej dwóch dni na dokonanie takiej separacji. Natomiast zastosowanie ultradźwięków skraca ten czas do paru godzin. Po takim okresie można już być pewnym kim jest sprawca przestępstwa.

Znaczne skrócenie czasu dokonywania testów ma ogromne znaczenie zarówno dla ofiary jak i dla policji oraz dla całego systemu funkcjonowania prawa.
W USA np. czeka stale na zbadanie ok. 500 tys. próbek pobranych od ofiar gwałtów.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574