Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-10-29 , ebos/kgp
Blisko 10 tys. policjantów ruchu drogowego i prewencji będzie czuwało nad bezpieczeństwem odwiedzających groby bliskich. Akcja „Znicz 2009” rozpocznie się 31 października i potrwa do 2 listopada.

Tradycyjnie, jak co roku policjanci będą kierowali ruchem w okolicach cmentarzy, jak również będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe. Policjantów wspomagać będą funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i harcerze.

Dzień Wszystkich Świętych każdego roku generuje wzmożony ruch komunikacyjny i to zarówno na głównych trasach, jak też na drogach dojazdowych do cmentarzy. Dla niektórych ten czas, który powinien być okresem zadumy kończy się tragicznie. W 2008 roku 31 października i 1 listopada śmierć na drogach poniosły 32 osoby, w 2007 - 35.

Kierowcy mogą spodziewać się zwiększonej liczby patroli na drogach już w piątek. Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na kierujących z nadmierną prędkością. Będą również badać ich trzeźwość, stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. W czasie pełnienia służby wykorzystane zostaną policyjne wideorejestratory zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych.

Policji będzie na drogach więcej niż zwykle pamiętajmy jednak, że to od nas samych będzie zależało czy zdrowo i cało dojedziemy do celu, czy bezpiecznie dowieziemy swoja rodzinę i bliskich. Wyruszając w podróż dołóżmy wszelkich starań żeby tak było.

Policja radzi
Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa!

Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek (po 2 godzinach jazdy co najmniej 15 minutowa przerwa). W podróży dopilnujmy, żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także nigdy o tym nie zapominajmy!

W okolicach cmentarzy w tych dniach jest również bardzo tłoczno. Aby bezpiecznie tam dojechać i wrócić do domu kierujmy się następującymi zasadami:

1. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni.
2. Tam gdzie to możliwe korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dojedziemy nimi tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
3. Nie jedźmy na pamięć. W prasie lokalnej i telewizji zazwyczaj ukazują się informacje na temat objazdów, ograniczeń ruchu w rejonach cmentarzy. Warto się z nimi zawczasu zapoznać.
4. W rejonach cmentarzy, na drogach, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe!
5. Pamiętajmy! Polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych, znaków drogowych. Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
6. Parkujmy samochód z głową, zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Samochodem nie wjedziesz na cmentarz, z wyjątkiem osób posiadających specjalne zezwolenia. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.
7. W podróży dopilnuj żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sam także nigdy o tym nie zapominaj !
8. Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto przy sobie posiadać też element odblaskowy lub latarkę.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572