Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-08-19 , ebos/kgp
Policjanci ustalili tożsamość młodego człowieka, który zmienił nauczycielowi jednej z krośnieńskich szkół hasła do wszystkich używanych przez niego kont internetowych. Sprawcą okazał się jego 18-letni uczeń. Za popełnione przestępstwo 18-latkowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd.

W kwietniu br. nauczyciel zorientował się, że ktoś zmienił jego hasło dostępu do dwóch kont, które użytkował na różnych portalach internetowych. Kilka tygodni później zostało zmienione również hasło dostępu do jego poczty elektronicznej. Tym samym mężczyzna utracił możliwość korzystania ze wszystkich posiadanych kont.

W ubiegłym tygodniu policjanci ustalili, że wszystkich tych zmian dokonał 18-letni uczeń tej samej szkoły, w której pracuje pokrzywdzony. Młody człowiek został zatrzymany.

Podczas przesłuchania nastolatek wyjaśnił, że nie miał zamiaru wyrządzić nauczycielowi żadnej szkody, a całą sprawę traktował w kategorii dowcipu. Będąc w tym samym pomieszczeniu co nauczyciel, 18-latek podpatrzył treść hasła które mężczyzna wpisywał za pomocą klawiatury, logując się do jednego ze swoich kont. Później, z domowego komputera nastolatek wszedł na to konto i zmienił hasło. Ponieważ nauczyciel używał jednego hasła do wszystkich kont, uczeń tak samo postąpił w pozostałych przypadkach.

Na szczęście, nastolatek poza zablokowaniem dostępu do kont, nie wyrządził swoim działaniem innych szkód. W czasie przesłuchania stwierdził, że zupełnie nie zdawał sobie sprawy, że popełnił w ten sposób przestępstwo. Był całkowicie zaskoczony, że policjanci zdołali ustalić adres IP komputera, z którego dokonano zmian i nie przypuszczał, że pozostawił po sobie ślady, umożliwiające jego zlokalizowanie.

Za popełnione przestępstwo, polegające na zmianie zapisu istotnych informacji na nośniku komputerowym, a tym samym udaremnienie pokrzywdzonemu dostępu do kont internetowych, 18-latkowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na brak dodatkowych szkód, uczeń poprosił o warunkowe umorzenie postępowania na okres próby wynoszący 1 rok. Zobowiązał się również do przeproszenia nauczyciela oraz poddania się dozorowi kuratora. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574