Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-11-04 , ebos/nauka w polsce
Osoby źle prowadzące samochód mogą częściowo winić za swoje niepowodzenia czynniki genetyczne - informuje pismo "Cerebral Cortex".

Naukowcy z University of California w Irvine wykazali, że osoby z pewnym wariantem genu wypadają o ponad 20 procent gorzej podczas symulowanej komputerowo jazdy samochodem. Popełniają więcej błędów i szybciej zapominają to, czego się nauczyły. W badaniach wzięło udział 29 osób - 22 z typową postacią genu i 7 z jego wariantem.

Przyczyną trudności jest ograniczona przez wariant genu dostępność białka zwanego BDNF, które polepsza pamięć i komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi mózgu. W konsekwencji aktywna jest mniejsza część mózgu niż u osoby z prawidłowym genem. Takim osobom trudniej odzyskać sprawność po udarze mózgu, mają też większe problemy z trudniejszymi czynnościami w rodzaju prowadzenia samochodu. Wariant przedłuża za to sprawność umysłową w przypadku stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona czy Huntingtona.

Jak szacują specjaliści, około 30 procent Amerykanów ma wariant genu zmniejszający ich zdolność do prowadzenia samochodu. Autorzy badań zastanawiają się, jakie wyniki dałaby analiza genów uczestników wypadków samochodowych.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574