Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-10-16 , ebos/kgp
Śląscy policjanci przestrzegają przed oszustami, którzy działając za pośrednictwem Internetu oferują zainteresowanym osobom pracę, polegającą na pośrednictwie w transferze pieniędzy. Środki finansowe przepływające między kontami bankowymi zakładanymi przez przestępców są nielegalnie pozyskiwane najprawdopodobniej w drodze tzw. "phishingu". Za "pranie brudnych pieniędzy" może grozić nawet 10 lat więzienia.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu KWP w Katowicach od kilku miesięcy pod nadzorem katowickiej Prokuratury Okręgowej prowadzą śledztwo, dotyczące prania brudnych pieniędzy. Funkcjonariusze ustalili, że przestępcy przejmują hasła dostępu do internetowych kont bankowych i kradną pieniądze klientów, przesyłając je do współpracujących z nimi pośredników, którzy transferują je ostatecznie za granicę. W ten sposób okradziono do tej pory kilkanaście osób z całej Polski.

Do zabrzańskiej jednostki Policji zgłosiła się ostatnio kobieta, z której konta zniknęło 7,5 tys. złotych. Poszkodowana ustaliła, że rzekomo wykonała przelew na konto nieznanej jej osoby. Do kradzieży doszło po tym, jak 26-latka nieskutecznie logowała się na stronie banku internetowego. Otrzymała wówczas komunikat, że nie została rozpoznana jako klientka banku. Poproszona została o podanie kilku haseł jednorazowych, które w konsekwencji posłużyły przestępcom do kradzieży pieniędzy.

Kradzieże internetowe dokonywane są najprawdopodobniej w wyniku tzw. "phishingu".

Phishing to najkrócej mówiąc pozyskanie poufnej informacji osobistej, jak hasło czy szczegóły karty kredytowej, przez udawanie osoby godnej zaufania. Dzisiaj przestępcy sieciowi wykorzystują techniki phishingu w celach zarobkowych. Popularnym celem są banki czy aukcje internetowe. Phisher wysyła zazwyczaj spam do wielkiej liczby potencjalnych ofiar, kierując je na stronę w Sieci, która udaje rzeczywisty bank internetowy, a w rzeczywistości przechwytuje wpisywane tam przez ofiary ataku informacje. Typowym sposobem jest informacja o rzekomym zdezaktywowaniu konta i konieczności ponownego reaktywowania, z podaniem wszelkich poufnych informacji. Strona przechwytująca informacje - adres do niej był podawany jako klikalny odsyłacz w poczcie phishera - jest łudząco podobna do prawdziwej.

Przestępcy pozyskują do współpracy pośredników wysyłając do osób poszukujących pracy ofertę zatrudnienia w języku angielskim. Zainteresowani z wiadomości e-mail dowiadują się, że ich zadaniem jest zakładanie kont bankowych, na które wpływają pieniądze i transferowanie ich w dalszej kolejności za granicę (głównie na Ukrainę). Proponowana pośrednikowi prowizja sięga od 2 do 7% przekazywanej sumy.

Policjanci dotychczas ustalili, że z kont bankowych kilkunastu poszkodowanych osób "wyparowało" blisko 1 mln 500 tys. złotych. W ręce funkcjonariuszy wpadło też 10 osób, które pośredniczyły w obrocie pieniędzmi pochodzącymi z przestępstwa. Zostały one objęte policyjnymi dozorami oraz zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe. Teraz mogą one trafić za kratki nawet na 10 lat

W sierpniu br. policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej Policji w Katowicach wpadli na trop 28-latka, który "prał" pieniądze. Wspólnie z funkcjonariuszami z Gliwic śledzili pośrednika transferów. Mężczyzna został zatrzymany w chwili, gdy usiłował wypłacić z jednego z kont ponad 13 tys. złotych. Stróże prawa zabezpieczyli liczne dokumenty, potwierdzające jego udział w przestępczym procederze. Policjanci oszacowali, że wysokość strat na szkodę jednego z ogólnopolskich banków wyniosła co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wobec przestępcy zastosowano dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

Pamiętaj!!!

W przypadku otrzymania opisanej przez nas propozycji pracy, należy bezzwłocznie zawiadomić o tym policję albo prokuraturę. Jeśli przyjmiesz taką ofertę, świadomie stajesz się wspólnikiem przestępców, za co grozi surowa kara.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574