Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-04-11 , ebos/kgp
Polacy czują się coraz bardziej bezpiecznie, lepiej oceniają pracę policjantów i skuteczność Policji w walce z przestępczością - tak wynika z drugiej edycji Polskiego Badania Przestępczości. Na zlecenie komendy głównej Policji konsorcjum trzech ośrodków badawczych (CBOS, DGA PBS i TNS OBOP) przeprowadziło je już dwukrotnie: w styczniu 2007 roku i w styczniu br.

To największe w Polsce badanie tego typu - ankieterzy pytali 17 tysięcy mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat (po tysiąc w każdym województwie i na terenie działania komendy stołecznej Policji). Błąd pomiaru wszędzie wynosi 3,1. Ubiegłoroczna edycja badania pokazała sytuację wyjściową. Tegoroczna pokazuje, jak zmienia się poczucie bezpieczeństwa, ocena pracy Policji i lęk przed przestępczością i w pobliżu miejsca zamieszkania.

Oceny w województwach rosną lub maleją. W skali kraju o 2 procent zmniejszył się odsetek badanych, którzy często widują patrole, ale o ponad 5 procent wzrosło poczucie bezpieczeństwa. Maleją obawy przed zagrożeniami, z wyjątkiem strachu przed brawurą kierowców, który wciąż rośnie.

W Pomorskim, Zachodniopomorskim, Kujawsko-pomorskim, Warmińsko-mazurskim, Podlaskim, Podkarpackim, Opolskim i w rejonie działania komendy stołecznej Policji wzrosła skuteczność Policji w walce z przestępczością w okolicy miejsca zamieszkania. Największą poprawę zanotowano w województwie pomorskim – aż o 11,7 proc.

O ponad 5 proc. w skali kraju wzrosła poczucie bezpieczeństwa podczas spacerów po zmroku w okolicy miejsca zamieszkania. Najlepiej ocenili to mieszkańcy garnizonu stołecznego. Badanie jednoznacznie mówi, że o ponad 12 proc. więcej mieszkańców czuje się bezpieczniej po zmroku niż jeszcze rok temu. 75,5 proc. rodaków nie obawia się opuszczać miejsca zamieszkania w porze nocnej.

Średnio dla całej Polski o blisko 3 proc. poprawiła się ocena mieszkańców, jeśli chodzi o wyjście z domu po zmroku, odwiedzanie miejsc, ulic. Obaw o swoje bezpieczeństwo, przy poruszaniu się w tych miejscach nie ma ponad 63 proc. Polaków.

Badanie trzech ośrodków wykazało również wzrost dobrych ocen policyjnej pracy w pobliżu miejsca zamieszkania, jakimi obdarzają tę formację Polacy. Sukcesywnie z roku na rok te oceny są lepsze. W porównaniu do ubiegłego roku 63,3 proc. rodaków uznało, że policjanci pracują dobrze, mimo, że widują mniej patroli (kilka razy w tygodniu) niż w ubiegłym roku.

Z badań wynika, że Polacy obawiają się najbardziej brawurowo jeżdżących kierowców, wandalizmu, zaczepek przez agresywną młodzież. Jednocześnie prawie 16 proc. badanych deklaruje, że niczego się nie obawia.

Podobnie jak przed rokiem badano też tzw. ciemną liczbę przestępstw. Opracowywanie tych wyników jeszcze trwa.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572