Wtorek, 19 marca 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5867
Wtorek, 19 marca 2024
2008-11-12

W Polsce od narkotyków uzależnionych jest około 100-120 tys. osób

W Polsce od narkotyków uzależnionych jest około 100-120 tys. osób. Z powodu przedawkowania umiera rocznie około 250 osób - poinformowano na konferencji, prezentującej raport "Stan problemu narkotykowego w Europie". Raport opracowany przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, przedstawiono jednocześnie we wszystkich krajach UE, Chorwacji, Turcji i Norwegii.

W Polsce w roku ubiegłym do lecznictwa stacjonarnego przyjęto ponad 13 tys. osób uzależnionych. Około 1,5 tys. korzystało z leczenia substytucyjnego (podawanie substancji, która działa na te same receptory w mózgu, co substancje narkotyczne).

Zdaniem Dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotra Jabłońskiego tego rodzaju leczenie zaspokaja około 6 proc. potrzeb. "Wynik na poziomie 20 proc. byłby przyzwoity" - powiedział Jabłoński. Zaznaczył jednak, że w ostatnich latach zahamowano w Polsce tendencję wzrostową zażywania narkotyków. Także mniejsza jest liczba zgonów z powodu przedawkowania - w roku ubiegłym było to 241 osób.

Jabłoński zwrócił uwagę na spadek zażywania narkotyków wśród młodzieży. Chodzi m.in. o zażywanie leków uspokajających i nasennych, konopi i amfetaminy. Jednak - jak powiedział - amfetamina nadal stanowi wielki problem - jest dostępna i tania.

Podkreślił, że w ciągu roku policja likwiduje 10-20 wytwórni amfetaminy, a to jest - jak zaznaczył jedynie 10 proc. z działających.

Z przedstawionych przez niego danych wynika, że pod względem zażywania ekstazy, Polska jest na ostatnim miejscu wśród badanych krajów, po Grecji. Na pierwszym miejscu są Czechy. Sytuacja ta może się jednak zmieniać i dlatego spożycie ekstazy wśród polskich nastolatków będzie dokładnie monitorowane - zaznaczył Jabłoński.

W Polsce jest obecnie 85 placówek leczenia stacjonarnego dla narkomanów, 305 placówek ambulatoryjnych, 16 programów leczenia substytucyjnego, w tym 4 realizowane w aresztach.

Raport Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii dotyczy sytuacji w Europie. "Niepokojący jest wzrost spożycia heroiny i kokainy, zwłaszcza w Europie Południowej i Zachodniej, a także wysoki wskaźnik zgonów" - powiedziała Klaudia Palczak z tego Centrum.

W ostatnich latach z powodu przedawkowania narkotyków umiera rocznie w Europie od 6,5 do 8,5 tys. osób. W ostatnich latach 80 proc. z nich z powodu przedawkowania kokainy. Zwykle są to osoby około 35. roku życia i mężczyźni, w wielu przypadkach osoby poniżej 25. roku życia.

W Europie od opiatów (w tym heroiny) uzależnionych jest od 1,3 do 1,7 mln osób. Około 600 tys. osób korzysta z leczenia substytucyjnego. Z danych Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii wynika, że po kokainę przynajmniej raz sięgnęło co najmniej 12 mln osób w Unii Europejskiej, po amfetaminę - 11 mln, a 9,5 mln - po ekstazy. Najwyższe wskaźniki spożycia amfetaminy są w Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii, najniższe - w Grecji, Francji i Portugalii.

Krajami o najwyższym wskaźniku rozpowszechnienia kokainy są: Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. Palczak podkreśliła, że amfetamina jest narkotykiem dominującym w Skandynawii i Europie Środkowej, a w krajach Europy Zachodniej i Południowej - kokaina.

Palczak zwróciła też uwagę na wzrost dostępności narkotyków, zwłaszcza kokainy w ostatnich latach. Powiedziała, że w roku 2007 w Afganistanie wyprodukowano około 8,2 tys. ton opium.