Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-05-21 , ebos/kgp
Oszustwo na tzw. złote jednopensówki ciągle zbiera swoje żniwo. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy próbowali sprzedać bezwartościowe jednopensówki jako złote monety. Policję powiadomił zaczepiony przez oszustów mieszkaniec Rzeszowa, któremu cała sytuacja wydała się bardzo dziwna. Jak się okazało ci sami mężczyźni kilka dni wcześniej oszukali na 44 tys.zł. 71-latka z Białegostoku.
W czwartek, 15 maja przed południem, na ulicy Asnyka do mieszkańca Rzeszowa, który chwilę wcześniej wyszedł z banku, podszedł nieznany mężczyzna i spytał o drogę do najbliższego kantoru. Gdy ten tłumaczył którędy ma iść, dołączył do nich mężczyzna, w wieku około 30 lat i zaproponował sprzedaż złotych monet. Zaczepionemu cała sytuacja wydała się podejrzana, dlatego odszedł i powiadomił Policję.

Przybyli na miejsce funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania oszustów w pobliżu dworca PKP i PKS oraz ulic Asnyka, Jabłońskiego i Grottgera. W tym rejonie zauważyli dwóch mężczyzn odpowiadających opisowi podanemu przez zgłaszającego. Policjanci zatrzymali podejrzanych. W samochodzie należącym do jednego z nich znaleziono woreczek z 68 szt. monet - jednopensówek.

Podczas wyjaśniania okoliczności sprawy okazało się, że zatrzymani mężczyźni są poszukiwani przez podlaską Policję w zawiązku ze sprawą oszustw na tzw. złotą jednopensówkę do sprawy sprzed kilku dni. Wtedy to 71-letni mieszkaniec Białegostoku okazyjnie miał kupić złote monety, które później okazały się mało wartymi jednopensówkami. Najpierw został zaczepiony przez podającego się za Białorusina mężczyznę, który poprosił o wskazanie złotnika, gdzie mógłby sprzedać złote monety. Po chwili podszedł do nich drugi nieznajomy, który kupił 10 rzekomo złotych monet. Gdy wrócił od złotnika oznajmił, że są one warte dużo więcej niż za nie zapłacił. Oczarowany możliwością szybkiego zarobienia pieniędzy białostoczanin kupił 50 monet. Okazało się, że wszystkie są fałszywe. Starszy pan stracił na „złotym interesie” 44 tysiące złotych.

Zatrzymanie oszustów było możliwe dzięki prawidłowej reakcji mieszkańca Rzeszowa. Niestety, mimo wielokrotnie podawanych przykładów tego rodzaju oszustw, nadal wiele osób daje się skusić wizją łatwego zysku. Oszuści wybierają na swoje ofiary zazwyczaj osoby starsze, które udają się do banków, by podjąć oszczędności. Sprawcy wcześniej obserwują wybraną osobę i zaczepiają ją, gdy ta wyjdzie z banku. Schemat działania oszustów jest zawsze podobny.

Obu podejrzanych przewieziono do komendy wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Tam oszukany 71-latek rozpoznał zatrzymanych w Rzeszowie jako tych którzy sprzedali mu 50 jednopensówek. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzut oszustwa, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku obaj zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Teraz policjanci sprawdzają, czy przestępcy nie mają na sumieniu innych tego typu czynów. Podejrzewają bowiem, że oszuści mogli działać na terenie całego kraju. Dlatego też funkcjonariusze proszą wszystkich, którzy zostali oszukani w podobny sposób, o kontakt z najbliższą jednostką Policji pod numerem 997 lub 112.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574