Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-05-22 , ebos.pl/policja.pl
Policjanci z Krakowa prowadzą śledztwo w sprawie fałszowania kart płatniczych oraz kradzieży pieniędzy z kont bankowych za pośrednictwem bankomatów. Zarzuty w tej sprawie usłyszało już dwóch obywateli Rumunii, zatrzymanych na lotnisku. Obaj zostali tymczasowo aresztowani. Obecnie biegli prowadzą badania kart, a policjanci ustalają kolejne osoby zamieszane w ten przestępczy proceder.

Wszystko zaczęło się od zatrzymania 20-letniego obywatela Rumunii, który przyleciał do Krakowa z Londynu. Funkcjonariusze Straży Granicznej, w trakcie odprawy pasażerskiej, zwrócili uwagę na dowód osobisty podróżnego, który nosił cechy sfałszowania. W związku z tym podejrzeniem przeprowadzono kontrolę w pudełkach po papierosach odnaleziono dużo kart magnetycznych -174 sztuk. Ponieważ zbyt dużo niejasności zgromadziło się wokół mężczyzny postanowiono o jego zatrzymaniu. Sprawę przekazano policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Podczas oględzin zabezpieczonych kart okazało się, że są one sfałszowane. Na każdej z nich naklejony był czterocyfrowy numer, który jest zapewne PIN-em konkretnego konta, które przestępca zamierzał „oczyścić”. Wiele wskazywało na to, że zatrzymany mężczyzna jest ogniwem większej grupy przestępczej, więc policyjne działania skierowane zostały na ustalenie jego wspólników. Najprawdopodobniej jakaś część tej grupy zajmowała się uzyskaniem danych z autentycznych kart płatniczych oraz numerów PIN. Stosowano zapewne metodę montowania na bankomatach czytników skanujących karty, którymi posługiwali się ich właściciele wypłacając pieniądze. Specjalistyczne badania wykażą, czy sklonowane karty należały do obywateli polskich, czy dane zapisane na kartach pozyskane zostały za granicą.

Policjanci ustalili, że nie był to pierwszy pobyt obywatela Rumunii w Krakowie w celu "zarobienia" w ten sposób pieniędzy. Jak się okazało, wcześniej już dokonywał w Krakowie wypłat w bankomatach na podstawie porobionych kart. W ten sposób dokonał kradzieży kilkudziesięciu tysięcy złotych, które w kantorach zamieniał na euro (7 tys. euro). Następnie wyjechał do Londynu, gdzie oddał pieniądze wspólnikowi. Zabrał kolejną partię kart płatniczych i już następnego dnia był z powrotem w Polsce. I wówczas został zatrzymany.

Przedstawiono mu już zarzuty a sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego. Policjanci poszukiwali także wspólników zatrzymanego. Posługując się m.in. zapisem monitoringu z lotniska ustalili dane personalne kilku osób, które prawdopodobnie współdziałały z zatrzymanym. Trudność polegała na odnalezieniu ich, ale po kilku dniach na lotnisku w Balicach zatrzymano kolejnego mężczyznę – 21 letniego obywatela Rumunii. On także usłyszał już zarzuty kradzieży pieniędzy za pośrednictwem sfałszowanych kart płatniczych i bankomatów. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na 3 miesiące. Obecnie trwają badania kart przez biegłego, a policjanci ustalają kolejne osoby zamieszane w ten przestępczy proceder.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574