Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-11-03 , ebos/serwis Nauka w Polsce
Niewierne kobiety strzeżcie się! Mężczyźni potrafią doskonale oceniać to czy partnerka ich zdradza - wynika z badań, o których informuje pismo "Human Nature".

Naukowcy z Virginia Commonwealth University w Richmond przeprowadzili badania wśród 203 heteroseksualnych par. Przy pomocy anonimowych ankiet zapytali każdą z badanych osób, czy kiedykolwiek zdradziła partnera i czy podejrzewała jego zdradę lub o niej wiedziała.

Do zdrady przyznało się 29 proc. mężczyzn i 18,5 proc. kobiet.

Jak zaobserwowali naukowcy, wierność partnera trafniej oceniali panowie niż panie. Oceny kobiet na temat wierności lub zdrady partnera były trafne w 80 proc., ale mężczyźni byli jeszcze lepsi - trafiali aż w 94 procentach. " - mówi prowadzący badania Paul Andrews. Częściej też nakrywali partnerkę na zdradzie - aż w 75 proc. przypadków, podczas gdy kobiety w 41 proc. Mężczyźni byli też bardziej skłonni podejrzewać niewierność, nawet jeśli ich ukochana była lojalna i uczciwa.

Jak ocenia Andrews, obserwacje te mają sens z ewolucyjnego punktu widzenia, gdyż mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, nigdy nie mogą być w 100 proc. pewni swojego ojcostwa. "Panowie mają więcej do stracenia. Gdy partnerka jest niewierna, mężczyzna może stracić szansę na przekazanie swoich genów potomstwu, a na dodatek angażuje swoje siły w opiekę nad dziećmi innego mężczyzny" - wyjaśnia badacz.

Prawdopodobnie dlatego mężczyźni wykształcili lepsze mechanizmy obronne i lepiej od kobiet wykrywają niewierność partnera.

Jednak, kobiety nauczyły się radzić sobie z tym problemem, poprzez lepsze ukrywanie romansów, podkreśla Andrews.

Złożone analizy statystyczne wykazały, że zdrady dopuściło się dodatkowe 10 proc. pań - poza 18,5 procentami, które przyznały się do niej w ankiecie. Mężczyźni byli natomiast uczciwi w swoich zeznaniach.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574