Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-11-03 , ebos/serwis Nauka w Polsce
Niewierne kobiety strzeżcie się! Mężczyźni potrafią doskonale oceniać to czy partnerka ich zdradza - wynika z badań, o których informuje pismo "Human Nature".

Naukowcy z Virginia Commonwealth University w Richmond przeprowadzili badania wśród 203 heteroseksualnych par. Przy pomocy anonimowych ankiet zapytali każdą z badanych osób, czy kiedykolwiek zdradziła partnera i czy podejrzewała jego zdradę lub o niej wiedziała.

Do zdrady przyznało się 29 proc. mężczyzn i 18,5 proc. kobiet.

Jak zaobserwowali naukowcy, wierność partnera trafniej oceniali panowie niż panie. Oceny kobiet na temat wierności lub zdrady partnera były trafne w 80 proc., ale mężczyźni byli jeszcze lepsi - trafiali aż w 94 procentach. " - mówi prowadzący badania Paul Andrews. Częściej też nakrywali partnerkę na zdradzie - aż w 75 proc. przypadków, podczas gdy kobiety w 41 proc. Mężczyźni byli też bardziej skłonni podejrzewać niewierność, nawet jeśli ich ukochana była lojalna i uczciwa.

Jak ocenia Andrews, obserwacje te mają sens z ewolucyjnego punktu widzenia, gdyż mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, nigdy nie mogą być w 100 proc. pewni swojego ojcostwa. "Panowie mają więcej do stracenia. Gdy partnerka jest niewierna, mężczyzna może stracić szansę na przekazanie swoich genów potomstwu, a na dodatek angażuje swoje siły w opiekę nad dziećmi innego mężczyzny" - wyjaśnia badacz.

Prawdopodobnie dlatego mężczyźni wykształcili lepsze mechanizmy obronne i lepiej od kobiet wykrywają niewierność partnera.

Jednak, kobiety nauczyły się radzić sobie z tym problemem, poprzez lepsze ukrywanie romansów, podkreśla Andrews.

Złożone analizy statystyczne wykazały, że zdrady dopuściło się dodatkowe 10 proc. pań - poza 18,5 procentami, które przyznały się do niej w ankiecie. Mężczyźni byli natomiast uczciwi w swoich zeznaniach.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy media, które publikują zdjęcie i nazwisko zbiegłego więźnia naruszają jego dobra osobiste?
Czy publikacja wizerunku zbiegłego więźnia oraz podanie jego imienia i nazwiska — a wszystko to w (...)
Zawód: osadzony
Wychodząc na wolność po odsiedzeniu kolejnego wyroku często mówią, że idą na przerwę w karze. To (...)
1/571