Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-05-24 , ebos/gazeta wyborcza
Towary na polskich aukcjach internetowych są coraz tańsze, wręcz "zabójczo" tanie - pisze Gazeta Wyborcza. Wszystko za sprawą niskiego kursu dolara i sprytnych sprzedawców aukcyjnych z Polski, którzy sprowadzając sprzęt zza oceanu, bez większych problemów omijają cło i podatek VAT. Urzędnicy skarbowi ostrzegają, że proceder ten będzie ścigany.

Coraz częściej przeglądając towary wystawione na aukcjach, szczególnie sprzęt elektroniczny, ale nie tylko, trudno wyjść ze zdumienia. Ich ceny są tak niskie, że czasami można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z kradzionym towarem. Jak się okazuje, zwykle kradziony nie jest, ale na sprzedaży tej nie zarabia budżet państwa.

Dzięki niskiemu kursowi dolara Polakom opłaca się teraz kupować w USA. Kupować, a nawet dalej odsprzedawać, gdyż cena i tak będzie znacznie niższa od tych samych produktów, rozprowadzanych legalnie przez dystrybutorów na naszym rynku.

Z okazji tej korzysta coraz większa liczba sprzedawców aukcyjnych. Wystarczy tylko znaleźć odpowiedni kontakt w Stanach i zorganizować przesyłkę tak, by nie została oclona i nie doliczono do ceny produktu 22% podatku VAT. Jak się okazuje, w tego typu usługach, choć nieoficjalnie, specjalizują się nawet niektóre polonijne firmy - donosi Gazeta Wyborcza.

Wielu przedsiębiorcom nie podoba się tego typu nieuczciwa konkurencja. Jednak w tym przypadku platformy aukcyjne niezbyt garną się do zdecydowanych reakcji. Dlatego też jedna z polskich firm zajmujących się aukcyjnym handlem zaalarmowała warszawską Izbę Celną oraz urzędników skarbowych, wskazując im przykładowych sprzedawców-przemytników.

Celnicy i skarbówka podobno nie zamierzają puszczać tego typu aukcji płazem. Ostrzegają jednocześnie, że konsekwencje za nieopłacenie cła i podatku mogą być bardzo kosztowne, a o należne skarbowi państwa opłaty urzędnicy mogą się upomnieć nawet w ciągu pięciu lat od zakupu.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Prawo wyboru waluty (art. 358 kc)
Stare pytanie brzmi: czy można przegrać sprawę w sądzie jeśli ma się niewątpliwie rację? Oczywiście, że (...)
Naukowcy i studenci dyskutowali o popełnianiu przestępstw w internecie
Ponad połowa tzw. przestępstw z nienawiści popełniana jest w internecie - oceniają eksperci. W czwartek na (...)
1/572