Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-07-21 , ebos/kgp
Policjanci z CBŚ w dwóch mieszkaniach w Jarosławiu zabezpieczyli kilkadziesiąt zabytków. Są to m.in. starodruki i manuskrypty pisane na skórze, papierze czerpanym i pergaminie w trzech językach, z których większość powstała w późnym średniowieczu. Zabytki te pochodzą z Włoch, do Polski przywiozła je kobieta, która tam pracowała. Przewóz zabytków i dzieł sztuki jest zabroniony, policjanci wyjaśniają czy nie doszło także do kradzieży lub innego przestępstwa.
Policjanci przed kilkoma miesiącami dowiedzieli się, że w busie jednej z linii przewozowych, na teren kraju zostały przewiezione drogocenne przedmioty z terenu Włoch. Dotarli do listy pasażerów, a przez to do osób mogących mieć z tym związek. W wyniku tych działań objęli podejrzeniem 38-letnią mieszkankę Jarosławia.

W piątek policjanci weszli do dwóch mieszkań, które zajmowała w jednej z jarosławskich kamienic. Wcześniej starannie przygotowali się do zabezpieczenia przedmiotów. W tej czynności procesowej wziął udział ekspert z biura kryminalnego komendy głównej, zajmujący się dziełami sztuki. W realizacji uczestniczyli też specjaliści z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie.

W obu mieszkaniach funkcjonariusze znaleźli zabytkowe przedmioty. Przechowywane one były w sposób niewłaściwy, np. starodruki i manuskrypty były zwinięte w plastikowej reklamówce, która leżała w jednym z pokoi obok łóżka. W mieszkaniach zabezpieczone zostały 53 przedmioty. W najbliższym czasie trafią one do Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie naukowcy wykonają szczegółowe ich oględziny.

Z pierwszych ocen wynika, że większość zabytków pochodzi z późnego średniowiecza (XIV-XV w.) Są to starodruki i manuskrypty pisane na skórze, papierze czerpanym i pergaminie w trzech językach: po łacinie zapisanej gotykiem, po włosku i hiszpańsku. Najstarszy dokument prawdopodobnie pochodzi z 1307 r. Niektóre dokumenty opatrzone są pieczęciami m.in. papieża Benedykta XIV. Zabezpieczono też przedmioty z późniejszego okresu, np. księgę psalmów z XVIII w., ale też jedną, o wiele starszą monetę - sestercję z podobizną cesarza Trajana, z I w. W mieszkaniu znaleziono też biżuterię i dawno temu wykonane krzyże z metali oraz odznaczenia włoskie, jak też protezę górnej szczęki z litego złota.

Policja polska zwróci się do władz włoskich o potwierdzenie pochodzenia przedmiotów, po to by rozstrzygnąć czy doszło do kradzieży lub innego przestępstwa. Przewóz zabytków i dzieł sztuki jest zabroniony. Zgodnie przepisami krajowymi i międzynarodowymi o ochronie zabytków i dzieł sztuk przemyt takich przedmiotów zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Dochodzenie nadzorowane jest przez prokuraturę okręgową w Rzeszowie.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Postępowanie w sprawach nieletnich wciąż niezgodne ze standardami
Zasady przedłużania pobytu w schroniskach dla nieletnich wciąż nie zawierają podstawowych gwarancji, które są obecne w (...)
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki
Obrączka, obroża, elektroniczne kajdanki. To potoczne określenia na nadajnik PID, należący do system dozoru elektronicznego (SDE). (...)
1/574