Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-08-25 , ebos/rzeczpospolita
Już kilkudziesięciu unijnych prawników występuje przed naszymi sądami. Niemiecki Rechtsanwalt i hiszpański Abogado zaczyna konkurować z krajowym adwokatem.

Nie jest jasne, czy mogą występować sami i w swych zagranicznych togach, ale więcej argumentów przemawia właśnie za tym.

Jak powiedział dla Rzeczpospolitej jeden z warszawskich prawników, był bardzo zaskoczony, kiedy po przeciwnej stronie sali sądowej stanął niemiecki prawnik w todze niemieckiego adwokata.

Ilu ich jest?

Spośród 58 osób mających status zagranicznych prawników w Polsce 30 zarejestrowało się w Warszawie. Dominują Niemcy, ale są też Hiszpanie, Francuzi, Anglicy i Litwinka.

Co na to prawo?

Zgodnie z ustawą o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w RP, odpowiednik polskiego adwokata czy radcy może się wpisać na listę zagranicznych prawników w jednej z izb adwokackich czy radcowskich. Staje się jej członkiem i ma w zasadzie uprawnienia polskich kolegów.

Wszędzie tam, gdzie jest wymagane, by podsądny miał adwokata, prawnik zagraniczny ma obowiązek współdziałać z polskim adwokatem bądź radcą.

Zdaniem niektórych przedstawicieli polskiej palestry, oznacza to, że przed polskim sądem powinien występować w asyście polskiego adwokata (radcy), a to ogranicza ich rolę.
Nie wszyscy jednak się z tym zgadzają; uważają, że owo ścisłe współdziałanie jest niezbędne tylko w szczególnych sprawach.

W jakiej todze?

Nie wiadomo też, w jakich togach powinni występować. Przepisy na ten temat milczą, a rozporządzenia ministra sprawiedliwości dotyczą tylko tóg polskich.

Interpretacja przepisów może prowadzić do różnych wniosków: ochrona powagi sądu sugeruje togę polską, interesy zagranicznego prawnika wskazują, że może nosić macierzystą.

– Najważniejsze są kwalifikacje. Jeżeli te zdobyte za granicą honorujemy, to rodzaj togi jest kwestią drugorzędną – mówi dla Rzeczpospolitej Dariusz Sałajewski, wiceprezes Krajowej Izby Radców Prawnych.

Jak tytuł?

Ustawa mówi, że prawnik zagraniczny używa tytułu uzyskanego w państwie macierzystym w tamtym języku (a więc niemiecki adwokat to Rechtsanwalt, a hiszpański – Abogado).
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574