Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2008-08-21 , ebos/kgp
25-letniemu Kamilowi L., 50-letniej Renacie K. i 52-letniemu Jerzemu K. zostały przedstawione zarzuty za niestosowanie się do aktualnych przepisów podczas przeprowadzania zbiórki pieniędzy. Organizatorzy odsprzedawali puszki "zawodowym" wolontariuszom, którzy z otrzymanych datków uczynili sobie stałe źródło dochodu. Teraz sąd zdecyduje o dalszych losach pomysłowej rodziny.

Wolontariusz jest to osoba, która poświęca swój czas pracy na rzecz chorych i potrzebujących i nie dostaje za to żadnego wynagrodzenia. Jedyną "zapłatą" jest możliwość zdobycia cennych doświadczeń i uzyskania umiejętności przydatnych w życiu społecznym i zawodowym. Jednak nie wszyscy poświęcają swój czas bezinteresownie. Są też tacy, którzy ze zbierania pieniędzy do puszek uczynili sobie stałe źródło dochodu. Tak było w przypadku Kamila L., Renaty K. i Jerzego K. Na początku 2006 roku rodzina założyła stowarzyszenie pomagające chorym dzieciom. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie sposób w jaki wolontariusze pozyskiwali pieniądze, głównie dla siebie, a nie dla stowarzyszenia.

Bielańscy policjanci zebrali materiał, który dokładnie przedstawia mechanizm działania stowarzyszenia. Otóż za kilkaset złotych puszka, która była własnością stowarzyszenia była odsprzedawana na miesiąc "zawodowemu" wolontariuszowi. Z reguły, na wpłacane pieniądze wolontariusze nie otrzymywali żadnego pokwitowania. Puszka była tak skonstruowana, że można z niej było wyjąć pieniądze bez naruszania plomb. Wolontariuszom udawało się dziennie zebrać od 100 do 800 złotych. Miesięcznie uzyskiwali nawet powyżej 10 tys. złotych. Wszystkie zebrane pieniądze stanowiły więc własność wolontariuszy i często było to ich jedyne źródło dochodu. Cała dokumentacja dotycząca prowadzenia stowarzyszenia zawierała wiele fikcyjnych wpisów i część z niej została zniszczona. Tylko niewielka ilość pieniędzy trafiała na konto organizacji. Oczywiście zdarzały się również uczciwe osoby, które działały w imię wyższych idei, ale były to z reguły dzieci i młodzież.

Przez kilkanaście miesięcy swojej działalności rodzina z Warszawy przeprowadzała zbiórki pieniędzy nie stosując się do aktualnych przepisów zawartych w rozporządzeniu, które mówią w jaki sposób przeprowadza się takie zbiórki i jaki jest nad nimi zakres kontroli. I właśnie taki zarzut usłyszał 25-letni Kamil L., 52- letni Jerzy K. i 50-letnia Renata K. O ich dalszych losach zdecyduje sąd.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574