Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-06-03 , ebos.pl/policja.pl
Policjanci ze Szczecina, poszukując od 2004 roku Roberta S. podejrzanego o zabójstwo, wymieniali informacje z policjami w Czechach, Niemczech, Belgii, Holandii i Hiszpanii. Ostatecznie 38-letni mężczyzna został zatrzymany w Hiszpanii i przetransportowany do kraju. Usłyszał już zarzut zabójstwa i został tymczasowo aresztowany.

14 sierpnia 2004 roku w Koszalinie pod jednym z lokali rozrywkowych doszło do zabójstwa 22-letniego mężczyzny. Tamtego dnia Robert S. z dwoma kolegami bawił się w dyskotece "Fregata" w Koszalinie. Kiedy około 5:00 rano najprawdopodobniej odurzeni alkoholem opuścili lokal, na ulicy pojawił się czerwony Fiat 126p. Kierowca z piskiem opon wykonywał manewry po pustej o tej porze ulicy. Kiedy jednak jeden manewr o mało co nie zakończył się potrąceniem kolegi Roberta S., ten nie wytrzymał. Z ustaleń policjantów wykonujących czynności na miejscu zdarzenia wynika, że najprawdopodobniej podbiegł on do malucha i rękojeścią noża zbił szybę. Kierowca próbował uciekać. Jednak Robert S. dogonił go i zadał mu kilka ciosów nożem. W tym czasie jego znajomy zaatakował pasażera. Następnie obaj mężczyźni zbiegli. Rannego 22-letniego kierowcę zabrało pogotowie, zmarł on w szpitalu.

Robert S. już wcześniej popadał w konflikt z prawem i stawał przed sądem. Po zdarzeniu z 14 sierpnia 2004 r. wszczęto poszukiwania za Robertem S. Początkowe ustalenia kryminalnych nie przynosiły rezultatu – uczestnik zdarzenia pozostawał na wolności. Sprawa w październiku 2004 roku trafiła do policjantów z Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Z pierwszych ich ustaleń wynikało, że mężczyzna najprawdopodobniej na fałszywych dokumentach został wywieziony do Belgii lub Holandii. Policjanci te informacje skrupulatnie sprawdzali. W trakcie tych sprawdzeń docierały do nich dane, że Robert S. widziany był na terenie Czech i Niemiec.

Kryminalni nawiązali bezpośrednią współpracę z grupą pościgową z Niemiec. W sprawę włączył się polski oficer łącznikowy rezydujący w Niemczech. Wszystkimi informacjami mundurowi wymieniali się na bieżąco, a całość koordynował Wydział Poszukiwań Komendy Głównej Policji. W trakcie prowadzenia czynności Sąd Okręgowy w Koszalinie wystawił za poszukiwanym Europejski Nakaz Aresztowania.

Kolejną informacją, którą uzyskali policjanci z poszukiwań celowych KWP w Szczecinie mówiła, że Robert S. przebywa na terenie Hiszpanii. Informacja ta była na tyle precyzyjna, że dokładnie wskazywała w jakiej miejscowości znajduje się obecnie 38-latek. Informację tę przekazano do policji hiszpańskiej i niemieckiej. Zaznaczono w niej, że poszukiwany może ukrywać się pod innymi danymi. I to właśnie po tych informacjach Robert S. został zatrzymany przez hiszpańskich mundurowych.

W sumie w związku z tą sprawą policjanci z poszukiwań celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wymieniali się informacjami z policjami w Czechach, Niemczech, Belgii, Holandii i Hiszpanii. Sama sprawa poszukiwawcza ma cztery tomy i ponad 1000 stron. Szeroko interesowały się nią media, była ona przedstawiana w jednym z telewizyjnych magazynów kryminalnych.

Mężczyzna do polski został przetransportowany samolotem. Konwojowali go policjanci w Wydziału Konwojowego Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Z Warszawy przewieziono go do Koszalina, gdzie stanął przed prokuratorem i usłyszał zarzut zabójstwa. Wczoraj koszaliński sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu zatrzymanego.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574