Zbiór przepisów prawnych i zasad postępowania:

Wiadomości i artykuły rss

2009-10-22 , ebos/nauka w polsce
Czy istnieje zbrodnia doskonała? Zbrodnia doskonała nie istnieje. Niektórzy mogą twierdzić, że taka zbrodnia istnieje, bo są przestępcy, którzy nie zostali skazani.

Ale powód niewykrywalności jest taki, że nie istnieje również doskonała policja - przekonywali podinspektor Marek Bogusz i aspirant Iwona Bogusz z Zakładu Techniki Kryminalistycznej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie podczas wykładu otwartego w Jabłonnie.

Zdaniem policjantów, na miejscu przestępstwa ślady zostają zawsze. Problem polega na tym, aby je znaleźć, zabezpieczyć (wziąć ze sobą), a następnie przebadać. Te ślady to: zapach, włókna z ubrań, włosy, odciski palców, ślady butów oraz ślady biologiczne w postaci DNA, śliny, komórek nabłonkowych.

Najbogatszym nośnikiem śladów jest sperma, jako praktycznie czyste DNA. Wystarczy mikroskopijna ilość tego śladu, żeby odtworzyć profil genetyczny sprawcy.
We krwi DNA jest niewiele, ponieważ erytrocyty - czerwone krwinki - nie mają jądra komórkowego. DNA można jednak ustalić na podstawie leukocytów. Najmniej śladów genetycznych jest w moczu.

Jak wyjaśniali policjanci, na miejscu zbrodni używa się dwóch testów służących do wykrywania krwi ludzkiej: HEM-CHECK oraz FOB. Pierwotnie powstały one na potrzeby diagnostyki medycznej po to, aby wykrywać krew utajoną w kale. Obecnie są wykorzystywane zarówno w medycynie, jak i w kryminalistyce.
Podziel się informacją o nas na Facebook`u:
Jak zlecić publikację
ogłoszenia sądowego?
Czy można żądać usunięcia uli przez sąsiada — bo pszczoły zalatują na moją posesję?
Czy żądanie usunięcia pszczół z sąsiedztwa może być może być uzasadnione ryzykiem użądlenia przez pszczołę? Czy (...)
Gruntowna reforma Służby Więziennej
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało całościową koncepcję reformy Służby Więziennej. Do rozwiązań już funkcjonujących, takich jak program pracy (...)
1/574