Antropolog sądowy przywraca tożsamość

Jak przywrócić tożsamość osobom, które żyły w przeszłości i odeszły w anonimową niepamięć, opowie 28 kwietnia Dr Andrzej Czubak z Instytutu Ekspertyz Sądowych, na nietypowym wykładzie z cyklu prelekcji popularnonaukowych, które organizuje Krakowskie Muzeum Archeologiczne ., jak przywrócić tożsamość osobom.
Wykład będzie obejmować m.in. zagadnienia dotyczące definicji antropologii sądowej, stosowanych przez nią narzędzi i metod badawczych. Nie zabraknie ciekawostek z codziennej pracy antropologa sądowego. Omówione zostaną casusy Władysława Sikorskiego i "Jana Kochanowskiego" oraz zasadność i dokładność tego rodzaju ekspertyz.
Antropologia sądowa to część antropologii fizycznej, która zajmuje się analizą kości człowieka w przypadku niewyjaśnionego zgonu.
Jak informuje dr Czubak, antropologami sądowymi zostają absolwenci antropologii fizycznej, antropologii, archeologii, kryminalistyki, biologii ogólnej, biochemii, a także osoby posiadające teoretyczną i praktyczną wiedzę o osteologii człowieka i technikach poszukiwania szczątków ludzkich.
Praca antropologa jest systemem działań specjalistycznych dążących do indywidualnej identyfikacji konkretnej osoby. W kolejnych etapach następuje selekcja materiały kostnego, jego opis i mierzenie.