Sobota, 23 listopada 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 6116
Sobota, 23 listopada 2024
2016-05-05

Przedwczesny wniosek o uzasadnienie wyroku?

Czy skuteczne jest złożenie przez stronę, na biuro podawcze, wniosku o sporządzenie wyroku z uzasadnieniem — w dniu ogłoszenia wyroku, ale przed jego ogłoszeniem?

Na takie pytanie pozytywnie odpowiedział Sąd Najwyższy w postanowieniu z 25 października 2013 r. (I CZ 153/12), w którym wyrażono pogląd, iż:


postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 25 października 2012 r., (I CZ 153/12)
Wniosek o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem złożony w dniu ogłoszenia sentencji orzeczenia jest skuteczny także wtedy, gdy chwila jego złożenia poprzedza chwilę ogłoszenia sentencji orzeczenia.


Sprawa miała się następująco: apelacja strony powodowej została odrzucona przez sąd II instancji ze względu na przekroczenie ustawowego terminu wskazanego w art. 369 par. 2 kpc, który mówi, że jeśli strona nie zawnioskowała o wyrok z uzasadnieniem w ciągu tygodnia od ogłoszenia orzeczenia, termin ten biegnie w ciągu tygodnia od dnia, w którym strona mogła złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku. Powódka wniosła o uzasadnienie, jednak uczyniła to przedwcześnie, albowiem wyrok „został ogłoszony w dniu 4 sierpnia 2011 r. o godzinie 15, a powódka, choć wniosek o jego doręczenie z uzasadnieniem zgłosiła tego samego dnia, to jednak już o godzinie 14.55” — zaś wniosek przedwczesny jest bezskuteczny.

z kodeksu postępowania cywilnego
art. 328 § 1.
Uzasadnienie wyroku sporządza się pisemnie na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, a w przypadku, o którym mowa w art. 327 § 2 — od dnia doręczenia sentencji. Wniosek spóźniony sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym. (…)
art. 369 § 2. Jeżeli strona nie zgłosiła wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do zgłoszenia takiego wniosku.

Powódka wniosła zażalenie na odrzucenie apelacji, SN podzielił jej stanowisko: terminy w postępowaniu cywilnym należy liczyć według przepisów kodeksu cywilnego (art. 165 par. 1 kpc), w którym

najkrótszą jednostką czasu jest doba


Jeśli zatem termin wynosi tydzień, a początek liczymy od zdarzenia, które miało miejsce w czwartek, to termin upływa w następny czwartek i nigdy nie ma znaczenia, o której dokładnie godzinie nastąpiło zdarzenie. Stąd też nie można liczyć terminów na wniesienie o uzasadnienie wyroku w godzinach i minutach — stąd też nie można było odrzucić wniosku tylko dlatego, że minuty się nie zgadzały…

Olgierd Rudak - Czasopismo Lege Artis