Wtorek, 23 kwietnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5902
Wtorek, 23 kwietnia 2024
2018-01-14

Do 5 lat za cofanie licznika i brak badań po wymianie licznika

Kto zmienia wskazanie licznika przebiegu całkowitego pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Krótko i na temat: w serwisie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji przepisów kodeksu karnego kwalifikujący cofanie licznika w samochodzie jako przestępstwo (projekt ustawy o zmianie zmianie ustawy — Kodeks karny oraz ustawy — Prawo o ruchu drogowym).

Zgodnie z projektowanymi przepisami:
wymiana licznika przebiegu całkowitego pojazdu będzie dopuszczalna wyłącznie w sytuacji kiedy licznik nie pracuje prawidłowo (art. 81a pord);
• nazajutrz po wymianie licznika właściciel będzie musiał pisemnie powiadomić stację kontroli pojazdów o „fakcie, przyczynie i dacie” wymiany, a w ciągu kolejnych 10 dni przyjechać na sprawdzenie (art. 81b pord);
• podczas kontroli ruchu drogowego policjant ma mieć prawo odczytu wskazania licznika przebiegu (art. 129l pord);
cofanie licznika oraz niezawiadomienie stacji kontroli pojazdów o jego wymianie będzie przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5 (art. 306a kk).

art. 306a kk (projekt)
§ 1. Kto zmienia wskazanie licznika przebiegu całkowitego pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, dokonuje wymiany licznika przebiegu całkowitego pojazdu, nie zawiadamia o wymianie licznika przebiegu całkowitego pojazdu, nie podaje w zawiadomieniu danych wymaganych ustawą, nie przedstawia pojazdu w stacji kontroli pojazdów w celu sprawdzenia, czy licznik, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, odmierza przebieg pojazdu lub uniemożliwia dokonanie odczytu wskazania tego licznika wraz z jednostką miary.

Dla rozwiania wątpliwości: rzecz jasna cofanie licznika jest przestępstwem już dziś, albowiem — jeśli chodziło o wprowadzenie w błąd nabywcy co do stanu technicznego pojazdu, można je kwalifikować jako oszustwo (art. 284 par. 1 kk) — taka zmiana ma oczywiście charakter dojaśniający.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Olgierd Rudak – Czasopismo Lege Artis