Skazani na wschodniej granicy
Służba Więzienna ponownie skieruje skazanych z czterech jednostek penitencjarnych do pracy przy oczyszczaniu i utrzymaniu w porządku pasa przy wschodnim odcinku granicy państwowej.
Akcja rozpoczęta w ubiegłym roku przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie i Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu okazała się na tyle trafnym pomysłem, że w tym roku będzie kontynuowana.
W wyniku porozumienia podpisanego przez dowódców obu formacji w październiku ubiegłego roku, skazani z Zakładów Karnych w Łupkowie, Medyce, Przemyślu i Uhercach Mineralnych rozpoczęli prace przy porządkowaniu pasa granicznego.
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej ochrania granicę państwową na długości ponad 373 km. W dużej części jest to granica zewnętrzna Unii Europejskiej przebiegająca w trudnym, górskim terenie Bieszczad. Często niemożliwe jest wykorzystanie do prac sprzętu mechanicznego.
Skazani pracowali zaledwie dwa miesiące – do momentu gdy spadł śnieg, wtedy trzeba było przerwać prace w terenie. Jednak nawet ten krótki okres pokazał, że inicjatywa jest jak najbardziej trafiona. Podopieczni z jednostek penitencjarnych zostali skierowani przez Służbę Więzienną i Straż Graniczną na te odcinki granicy, które wymagały najpilniejszej interwencji. Przepracowali łącznie około 3,5 tys. godzin przy usuwaniu drzew, wiatrołomów, krzewów i wszystkich przeszkód ograniczających widoczność na 15 metrowej szerokości pasie granicznym.
Obecnie, wraz z nadejściem wiosny, prace mogą ruszyć od nowa. Podkarpackie jednostki penitencjarne w porozumieniu z placówkami Straży Granicznej ustalają obecnie zakres prac do wykonania i dokonywane jest rozpoznanie terenu. Pierwsi skazani z Zakładu Karnego w Medyce trafili już na granicę. Łącznie Służba Więzienna przygotuje do pracy na granicy 35 skazanych.
Przewiduje się, że jeśli będzie takie zapotrzebowanie do pracy dołączą skazani z kolejnej jednostki penitencjarnej – Zakładu Karnego w Jaśle. Skazani wyznaczeni do pracy na granicy zostaną oni wyposażeni przez Służbę Więzienną w niezbędny sprzęt do pracy i odzież ochronną. Pracę bezpośrednio przy granicy państwowej nadzorować będą funkcjonariusze Straży Granicznej.