Niedziela, 12 maja 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 5921
Niedziela, 12 maja 2024
Sygnatura akt: VI K 737/23

Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi
VI Wydział Karny
al. Kościuszki 107/109
90-928 Łódź

Ogłoszenie sądowe

z dnia 02.02.2024,
w sprawie: termin posiedzenia sądu
Dotyczy: Soloshchenko

O TREŚCI

ZAWIADOMIENIE
POKRZYWDZONYCH
O TERMINIE ROZPRAWY

dot. (VI-LK.1681.2023, VI LK 1681/23)
Termin: 5 marca 2024 r. godz. 09:30

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi VI Wydział Karny zawiadamia pokrzywdzonych o terminie rozprawy, która odbędzie się dnia 5 marca 2024 r. o godz. 09:30 wsali nr 421 w sprawie – art. 286 § 1 kk w zw. z art. 12 §1 kk - oszustwo - VI LK 1681/23 - p-ko Dmytro Soloshchenko.

POUCZENIE O UPRAWNIENIACH I OBOWIĄZKACH

Niestawiennictwo prawidłowo powiadomionego pokrzywdzonego na rozprawę / posiedzenie1) nie tamuje toku sprawy (art. 29 § 1)2).

Pokrzywdzony, którego stawiennictwo nie jest obowiązkowe, a który jest zainteresowany udziałem w rozprawie / posiedzeniu1), może usprawiedliwić swoją nieobecność z powodu choroby wyłącznie po przedstawieniu zaświadczenia wystawionego przez lekarza sądowego. Inne zwolnienie jest w tym wypadku niewystarczające (art. 117 § 2a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego, Dz. U. z 2018 r. poz. 1987, z późn. zm., w zw. z art. 38 § 1).

Pokrzywdzony, nieprzebywający w kraju ani w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, ma obowiązek wskazać adresata dla doręczeń w kraju lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej; w razie nieuczynienia tego pismo wysłane na ostatnio znany adres w kraju lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej albo jeżeli adresu tego nie ma, załączone do akt sprawy uważa się za doręczone (art. 138 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego, w zw. z art. 38 § 1).

Jeżeli pokrzywdzony, nie podając nowego adresu, zmienia miejsce zamieszkania lub nie przebywa pod wskazanym przez siebie adresem, w tym także z powodu pozbawienia wolności w innej sprawie, pismo wysłane pod tym adresem uważa się za doręczone. Dotyczy to także pokrzywdzonego, który zgłosił wniosek o dokonywanie doręczeń na adres oznaczonej skrytki pocztowej i nie zawiadomił organu o zmianie tego adresu lub zaprzestaniu korzystania z niego (art.139 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego, w zw. z art. 38 § 1).

Pokrzywdzony może korzystać z pomocy jednego pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być adwokat, radca prawny, a w wypadku, gdy pokrzywdzonym jest instytucja państwowa, samorządowa lub społeczna, także pracownik tej instytucji lub jej organu nadrzędnego (art. 30 § 1).

Pełnomocnika ustanawia pokrzywdzony (art. 83 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego w zw. z art. 30 § 2). Ustanowienie pełnomocnika z wyboru oznacza, że pokrzywdzony poniesie koszty z tym związane (art. 117 § 2).

Gdy wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości, pokrzywdzonemu, który nie ma pełnomocnika z wyboru, wyznacza się na jego wniosek pełnomocnika z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść związanych z tym kosztów bez poważnego uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny (art. 30 § 2).

Udział pełnomocnika w postępowaniu nie wyłącza osobistego działania w nim pokrzywdzonego (art. 86 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego w zw. z art. 30 § 2).

Pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego (art. 25 § 4).
Art. 387. KPK

Wniosek oskarżonego o skazanie bez przeprowadzania postępowania dowodowego
§ 1.
Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego, orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Wniosek może również dotyczyć wydania określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu. Jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może, na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu.
§ 1a.
Przed uwzględnieniem wniosku o wydanie wyroku skazującego sąd poucza obecnego oskarżonego o treści art. 447 zakres apelacji § 5.
§ 2.
Sąd może uwzględnić wniosek o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości; uwzględnienie wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy prokurator wyrazi zgodę, a pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego takiego wniosku nie zgłosi sprzeciwu. O treści wniosku należy powiadomić pokrzywdzonego, jeżeli wniosek został złożony przed powiadomieniem go o terminie rozprawy.
§ 3.
Sąd może uzależnić uwzględnienie wniosku oskarżonego od dokonania w nim wskazanej przez siebie zmiany. Przepis art. 341 posiedzenie w sprawie warunkowego umorzenia postępowania § 3 stosuje się odpowiednio.
§ 4.
(uchylony)
§ 5.
Przychylając się do wniosku, sąd może uznać za ujawnione dowody wymienione w akcie oskarżenia lub dokumenty przedłożone przez stronę.

Miejscowość: Łódź
Województwo: łódzkie
Treść ogłoszenia ważna do: 01.03.2024