Sobota, 21 grudnia 2024
Dziennik wyroków i ogłoszeń sądowych
Rej Pr. 2512 | Wydanie nr 6144
Sobota, 21 grudnia 2024
Sygnatura akt: II K 746/24

Sąd Rejonowy w Zgierzu
II Wydział Karny
ul. Sokołowska 6
95-100 Zgierz

Ogłoszenie sądowe

z dnia 14.08.2024,
w sprawie: termin posiedzenia sądu
Dotyczy: Zdzisław Kubalak i inne

O TREŚCI

dot. (4202-4.Ds.1606.2023)
Sąd Rejonowy w Zgierzu II Wydział Karny zawiadamia pokrzywdzonych, że rozprawa główna w sprawie przeciwko Zdzisławowi Kubalak i innych oskarżonych o czyn z: art. 279 § 1 kk w związku z art. 64 § 2 kk i inne odbędzie się dnia 17 października 2024 r. o godz. 10:00 w Sądzie Rejonowym w Zgierzu przy ul. Sokołowska 6 w sali nr VII.

POUCZENIE

1. Jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego. (art. 54 § 1 k.p.k.)
2. Strona inna niż oskarżony może ustanowić pełnomocnika, którym może być adwokat lub radca prawny. Strona inna niż oskarżony, która nie ma pełnomocnika z wyboru, może żądać, aby jej wyznaczono pełnomocnika z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów pełnomocnictwa bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny, dotyczy to również wyznaczenia pełnomocnika z urzędu w celu dokonania określonej czynności procesowej. Nie można mieć więcej niż trzech pełnomocników jednocześnie. W zależności od wyników postępowania pokrzywdzony może być obciążony kosztami pełnomocnika z urzędu. (art. 6 k.p.k., art. 77 k.p.k., art. 78 § 1 i 1 a k.p.k., art. 81 § 1 k.p.k., art. 87 § 1 k.p.k., art. 88 k.p.k.)
3. Pismo powinno zostać doręczone adresatowi osobiście. Na wniosek adresata doręczenie może być dokonane na wskazany przez niego adres skrytki pocztowej. W tym wypadku pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego, o którym mowa w art. 131 § 1 pkt 1 k.p.k., składa się w placówce pocztowej tego operatora, umieszczając zawiadomienie o tym w skrytce pocztowej adresata. W razie chwilowej nieobecności adresata w jego mieszkaniu pismo doręcza się dorosłemu domownikowi. W razie nieobecności domownika pismo doręcza się administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi jeżeli podejmą się oni oddać pismo adresatowi. Pismo może być także doręczone za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej. W takim przypadku dowodem doręczenia jest potwierdzenie transmisji danych. Jeżeli doręczenia nie można dokonać w powyższy sposób pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu Ustawy z 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowe pozostawia się w najbliższej placówce pocztowej tego operatora pocztowego, a przesłane w inny sposób w najbliższej jednostce Policji albo we właściwym urzędzie gminy. O pozostawieniu pisma w opisanych przypadkach doręczający umieszcza zawiadomienie w skrzynce do doręczania korespondencji bądź na drzwiach mieszkania adresata lub w innym widocznym miejscu ze wskazaniem gdzie i kiedy pismo pozostawiono oraz że należy je odebrać w ciągu 7 dni; w razie bezskutecznego upływu tego terminu należy czynność zawiadomienia powtórzyć jeden raz. W razie dokonania tych czynności pismo uznaje się za doręczone. Strona, a także osoba nie będąca stroną, której prawa zostały naruszone, przebywająca za granicą ma obowiązek wskazać adresata dla doręczeń w kraju; w razie nieuczynienia tego pismo wysłane na ostatnio znany adres w kraju albo jeżeli adresu tego nie ma, załączone do akt sprawy uważa się za doręczone. Jeżeli strona a także pokrzywdzony gdy nie jest stroną nie podając nowego adresu zmienia miejsce zamieszkania lub nie przebywa pod wskazanym przez siebie adresem w tym także z powodu pozbawienia wolności w innej sprawie, pismo wysłane pod tym adresem uważa się za doręczone. Dotyczy to także strony, która zgłosiła wniosek o dokonywanie doręczeń na adres oznaczonej skrytki pocztowej i nie zawiadomiła organu o zmianie tego adresu lub zaprzestaniu korzystania z niego. (art.132 k.p.k., art. 133 k.p.k., art. 138 k.p.k., art. 139 § 1 i 1a k.p.k.)
4. Pokrzywdzony jest obowiązany poddać się oględzinom i badaniom niepołączonym z zabiegiem chirurgicznym lub obserwacją w zakładzie leczni¬czym, jeżeli od stanu jego zdrowia zależy karalność czynu. (art. 192 § 1 k.p.k.)
5. Na wniosek pokrzywdzonego należy poinformować go o zarzutach oskarżenia i ich kwalifikacji prawnej. Jeżeli wnioski złożyło tylu pokrzywdzonych, że ich indywidualne poinformowanie spowodowałoby poważne utrudnienie w prowadzeniu postępowania, informację zamieszcza się przez ogłoszenie na stronie internetowej sądu. W informacji wskazuje się sygnaturę akt sprawy, a nie podaje się danych osobowych zawartych w zarzutach. (art. 337a § 1 i 2 k.p.k.)
6. Strony oraz osoby niebędące stronami, jeżeli wykażą interes prawny w rozstrzygnięciu, mają prawo wziąć udział w posiedzeniu wówczas, gdy ustawa tak stanowi, chyba że ich udział jest obowiązkowy. Jeżeli pokrzywdzony jest pozbawiony wolności, w terminie 7 dni od daty doręczenia mu zawiadomienia o terminie posiedzenia lub rozprawy może złożyć wniosek o sprowadzenie go na posiedzenie lub rozprawę, wówczas sąd zarządzi sprowadzenie go na posiedzenie lub rozprawę chyba, że uzna za wystarczającą obecność pełnomocnika. Wniosek złożony po terminie podlega rozpoznaniu, jeżeli nie powoduje to konieczności odroczenia posiedzenia lub rozprawy. Jeżeli sąd nie zarządza sprowadzenia pokrzywdzonego, który nie ma pełnomocnika, sąd, prezes sądu lub referendarz sądowy wyznacza pełnomocnika z urzędu. (art. 96 § 1 k.p.k., art. 451 k.p.k.)
7. Jeżeli przewodniczący, zarządzając przerwę, oznaczy jednocześnie czas i miejsce dalszego ciągu rozprawy, osoby obecne na rozprawie, których obecność była obowiązkowa, są obowiązane stawić się w nowym terminie bez wezwania. Osoby uprawnione do stawiennictwa nie muszą być zawiadamiane o nowym terminie, nawet jeśli nie uczestniczyły w rozprawie przerwanej. (art. 402 § 1 zd. 1 i 3 k.p.k.)
8. Pokrzywdzony ma prawo do złożenia wniosku o naprawienie szkody i zadośćuczynienie wyrządzonej krzywdzie aż do zamknięcia przewodu sądowego. (art. 49a k.p.k.).
9. Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego, orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzenia postępowania dowodowego. Wniosek może również dotyczyć wydania określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu. Sąd może uwzględnić wniosek o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości; uwzględnienie wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwia się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego takiego wniosku. O treści wniosku należy powiadomić pokrzywdzonego, jeżeli wniosek został złożony przed powiadomieniem go o terminie rozprawy. Sąd może uzależnić uwzględnienie wniosku oskarżonego od dokonania w nim wskazanej przez siebie zmiany. (art. 387 k.p.k.)
10. Wyrok doręcza się podmiotom uprawnionym do wniesienia środka odwoławczego, jeżeli ustawa tak stanowi. Postanowienie albo zarządzenie wydane poza rozprawą, od którego przysługuje środek odwoławczy, doręcza się podmiotom uprawnionym do wniesienia tego środka, a postanowienia kończące postępowanie jego stronom, chyba, że byli obecni podczas ogłoszenia lub zarządzenia. Stronom doręcza się również postanowienie wraz z uzasadnieniem w wypadku wskazanym w art. 98 § 2 k.p.k. (sprawa zawiła lub inne ważne przyczyny). (art. 100 § 3 i 4 k.p.k.)
11. Niestawiennictwo stron, ich obrońców i pełnomocników nie stoi na przeszkodzie ogłoszeniu wyroku. (art. 419 k.p.k.)
12. W terminie zawitym 7 dni od ogłoszenia wyroku strona, a przypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie wydanego na posiedzeniu także pokrzywdzony, mogą złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Sporządzenie uzasadnienia z urzędu nie zwalnia strony oraz pokrzywdzonego od złożenia wniosku o doręczenie uzasadnienia. Wniosek składa się na piśmie. We wniosku należy wskazać czy dotyczy całości wyroku czy też niektórych czynów, których popełnienie oskarżyciel zarzucił oskarżonemu bądź też jedynie rozstrzygnięcia o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu. Wniosek niepochodzący od oskarżonego powinien również wskazywać tego oskarżonego, którego dotyczy. Odpis wyroku z uzasadnieniem doręcza się tylko temu, kto złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku na piśmie. Termin do wniesienia apelacji wynosi 14 dni i biegnie dla każdego uprawnionego od daty doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem. Apelacja wniesiona przed upływem terminu złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wywołuje skutki określone w art. 422 i podlega rozpoznaniu; apelację taką można uzupełnić w terminie określonym w § 1. (art. 422 § 1 i 2 k.p.k., art. 423 § 2 k.p.k., art. 445 § 1 i 2 k.p.k.)

Miejscowość: zgierz
Województwo: łódzkie
Treść ogłoszenia ważna do: 17.10.2024